Αθλητικά Νέα - Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ, Άλλα Αθλήματα

Στα προκριματικά του Μουντιάλ

Νίκες για Γερμανία και Αγγλία, «εξάρα» η Τσεχία

Η Γερμανία έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει τη νίκη στο Μπακού απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν, με 4-1. Τα «πάντσερ» του Γιόαχιμ Λεβ δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση των Αζέρων, αλλά απάντησαν με άλλα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και συνέχισαν το απόλυτο σερί τους, με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Η Τσεχία συνέτριψε το Σαν Μαρίνο εκτός έδρας με 6-0, ενώ στο ντέρμπι της ανατολικής Ευρώπης η Αρμενία επιβλήθηκε του Καζακστάν 2-0. Στο «Γουέμπλεϊ», τέλος, η Αγγλία πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο απέναντι στη Λιθουανία και διατήρησε την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο.

Νίκησε με 103-68

Κυπελλούχος ο ΟΣΦΠ με 100άρα στον Πανιώνιο

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε κυπελλούχος Ελλάδας για δεύτερη σερί χρονιά μετά την εύκολη επικράτηση του με 103-68 επί του Πανιώνιου στο τελικό που διεξήχθη στο κλειστό «Μάκης Λιούγκας» στην Γλυφάδα. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν από το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω αφού σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απειλήθηκαν από τον Πανιώνιο. Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Κάιζερ με 16 πόντους, ενώ απο τις ηττημένες ξεχώρισε η Θεοδωρομανωλάκη με 15.

Στην Α1 μπάσκετ ανδρών...

Νίκη του ΠΑΟ με +19 επί της ΑΕΚ στη 2η... παράταση

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση (77-77 κ.α., 84-84 1η παρ.) επικράτησε με 106-87 της ΑΕΚ εκτός έδρας σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ο Σίνγκλετον που έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 16 ριμπαούντ. Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους. Τρομεροί οι Πράσινοι στην 2η παράταση, έπαιξαν... μόνοι τους με το επιμέρους σκορ να τελειώνει με 22-3 υπέρ τους!

Εν όψει ΑΓΟΡ...

Επέστρεψε ο Πρίντεζης, γαστρεντερίτιδα ο Γκριν

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την Κυριακή την προετοιμασία του εν όψει της αυριανής (27/3, 16:00) εκτός έδρας αναμέτρησης με το Ρέθυμνο για την 23η αγωνιστική της Α1. Ο Γιώργος Πρίντεζης ,που δεν είχε αγωνιστεί στην ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ την Παρασκευή (24/3) για την Euroleague, αναμένεται είναι κανονικά στην διάθεση του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Αντίθετα αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Έρικ Γκριν που δεν προπονήθηκε σήμερα καθώς ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα.

Στην Football League...

«Σφαλιάρα» των Τρικάλων στον Άρη, «τεσσάρα» ο Απόλλων

Στο επεισοδιακό ντέρμπι των Τρικάλων (με αψιμαχίες μεταξύ των φιλάθλων των δύο ομάδων και δύο αποβολές), η τοπική ομάδα νίκησε με 1-0 τον Αρη, ο οποίος απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την κορυφή της βαθμολογίας και τις θέσεις, που οδηγούν στη Super league. Ο Απόλλων Σμύρνης επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, νίκησε στη Ριζούπολη τον Αιγινιακό με 4-1 και επέστρεψε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Football League. Ο ΟΦΗ νίκησε με 1-0 την Καλλιθέα και πλησίασε στην κορυφή.

«Αν θέλει να με πουλήσει...»

Ο Μανωλάς πέταξε το μπαλάκι στη διοίκηση της Ρόμα

Ο Κώστας Μανωλάς αποτελεί, σύμφωνα με δημοσιεύματα στην Ιταλία, τον πιο δύσκολο γρίφο που καλείται να λύσει η Ρόμα. Ο Ελληνας κεντρικός αμυντικός έχει προκαλέσει αίσθηση και αναμένεται να είναι από τα «καυτά» ονόματα στην καλοκαιρινή μεταγραφική αγορά. Ο ίδιος πέταξε το... μπαλάκι της απόφασης στη διοίκηση των Ρωμαίων...

Στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ

«Άλωσε» το Κλίβελαντ η Ουάσινγκτον

«Φωτιά» στην κορυφή της Ανατολής έβαλε η Ουάσινγκτον μετά το εντυπωσιακό 127-115 στο Κλίβελαντ επί των πρωταθλητών. Μεγάλο ενδιαφέρον υπάρχει, πλέον, σε ό,τι αφορά την ομάδα που θα πάρει πρωτιά στο τέλος της κανονικής περιόδου, καθώς οι Καβαλίερς με ρεκόρ 47-25 βρίσκονται μόλις... μισό ματς μπροστά από την 2η Βοστόνη (47-26) και δυόμιση μπροστά από την Ουάσινγκτον (45-28), σε μία απροσδόκητα ανταγωνιστική... Ανατολή!

Κατέκτησαν 9 μετάλλια!

Θερμή υποδοχή στην ομάδα των Χειμερινών Special Olympics

Με εννέα μετάλλια (5 χρυσά, 1 ασημένιο και 3 χάλκινα) επέστρεψε η 25μελής ελληνική αποστολή από την Αυστρία, όπου ολοκληρώθηκαν οι ΧΙ Παγκόσμιοι Χειμερινοί Αγώνες Special Olympics. Στο αεροδρόμιο της Αθήνας «Ελευθέριος Βενιζέλος» υποδέχτηκε τους αθλητές και τις αθλήτριες ο υφυπουργός Αθλητισμού, Γιώργος Βασιλειάδης συγχαίροντας έναν - έναν και μία - μία ξεχωριστά για τη συμμετοχή και τη διάκριση.

Που έχανε με 13 από τον Προμηθέα

Ο Ασκα... ξύπνησε και τον Μαρκόπουλο στη νίκη του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ τα... χρειάστηκε στην Πυλαία απέναντι στον Προμηθέα Πατρών αλλά τελικά κατάφερε να νίκησει στο τέλος με 78-75 σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Α1. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο ΜακΦάντεν με 18 πόντους, ενώ απο την ομάδα της Πάτρας ξεχώρισε ο Τζόουνς που έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ωστόσο, το ματς γύρισε υπέρ των γηπεδούχων, όταν ο Μαρκόπουλος έριξε στο παρκέ τον Ασκα, ο οποίος στο ντεμπούτο του είχε ουσιαστική προσφορά στη μεγάλη νίκη-ανατροπή.

Στα προκριματικά Μουντιάλ

Σούπερ Μπεργκ, απώλεια για την Κύπρο, μεγάλη νίκη για τη Βουλγαρία

Ο Μάρκους Μπεργκ επιβεβαίωσε την περίοδο φόρμας που διανύει και σε διεθνές επίπεδο. Ο άσος του Παναθηναϊκού σημείωσε το τρίτο γκολ στην εμφατική νίκη της Εθνικής Σουηδίας επό της Λευκορωσίας με 4-0, για τον 1ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2018. Η Ελβετία είδε κι έπαθε για να νικήσει (1-0) τη Λετονία στο «Σεντ Γιάκομπ Παρκ», ενώ η Ανδόρα υποχρέωσε σε «λευκή» ισοπαλία τα Νησιά Φαρόε, στη μίνι έκπληξη της βραδιάς.

2015: Η αθλητική χρονιά που πέρασε σε φωτογραφίες