Αθλητικά Νέα - Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ, Άλλα Αθλήματα

Πολλά χαμόγελα στον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας του Παναιτωλικού με 4-1, αποτέλεσμα που επανέφερε τους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι πρωταθλητές Ελλάδος πραγματοποίησαν μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν και στο μεγάλο λιμάνι είχαν πολλούς λόγους να χαμογελούν, μετά την εντυπωσιακή νίκη στο Αγρίνιο.

Στην Football League...

Άρης... να γουστάρεις, έκανε το 7Χ7

Το απόλυτο των νικών έχει πετύχει μέχρι τώρα ο Άρης, που οδεύει ολοταχώς για την επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία, αφού πέρασε και το... εμπόδιο της Δόξας Δράμας. Ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει 2-1 εκτός έδρας της αξιόμαχης Δόξας και να φθάσει τις 7 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Football League, ενώ η ομάδα της Δράμας υπέστη την πρώτη ήττα στην έδρα της.

Μέσα στη Ριζούπολη

Ο Αστέρας νίκησε εύκολα με 3-1 τον Απόλλων Σμύρνης

Σημαντική νίκη με 3-1 πήρε ο Αστέρας Τρίπολης από τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη για την 14η αγωνιστική της Super League και εδραίωσε τη θέση του στην 6η θέση της κατάταξης, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση και στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο Campionato...

Κλωτσάει τις ευκαιρίες η Νάπολι, γκέλα η Ρόμα

Η Νάπολι έχασε μεγάλη ευκαρία να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) εντός έδρας με την Φιορεντίνα σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική της Serie A. Πολύτιμους βαθμούς άφησε η Ρόμα στη Βερόνα, αφού υποχρεώθηκε από την Κιέβο σε ισοπαλία χωρίς τέρματα. Στους υπόλοιπους αγώνες η Ουντινέζε νίκησε εύκολα με 2-0 την ουραγό Μπενεβέντο, ενώ η Σπαλ αν και βρέθηκε να χάνει στην έδρα της με 2-0 από την Βερόνα κατάφερε με δύο τέρματα μέσα σε 2 λεπτά (86΄, 88΄) να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στην Primera Division...

Η Ατλέτικο νίκησε τη Μπέτις, έκπληξη από τη Μάλαγα

Στο... κατόπι της Μπαρτσελόνα παραμένει η Ατλέτικο Μαδρίτης που πέρασε δύσκολα από την Σεβίλη νικώντας 1-0 τη Μπέτις και ελπίζει σε «στραβοπάτημα» των «Μπλαουγκράνα». Επίσης, πολύ σημαντικό «διπλό» πήρε η Αθλέτικ Μπιλμπάο στην έδρα της Λεβάντε (1-2) και ανάσανε βαθιά... Η Μάλαγα έκανε την έκπληξη στο ισπανικό πρωτάθλημα, αφού σε αγωνα της 15ης ημέρας επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Σοσιεδάδ. Η μέχρι τώρα ουραγός της κατάταξης ανέβηκε μία θέση και θα δώσει μάχη για την παραμονή της στην κατηγορία.

Ο Φορτούνης κράτησε την παράδοση

Πέμπτη νίκη στη σειρά για τον Ολυμπιακό της Σούπερ Λιγκ, και οι Ερυθρόλευκοι εκ νέου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα –έστω με ματς περισσότερο από την ΑΕΚ-. Μια ξεγυρισμένη τεσσάρα στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού που χώρεσε στην ούγια όχι ένα αλλά δύο ονόματα. Του Κώστα Φορτούνη και του Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Στην Premier League...

Η Σίτι αφεντικό (και) στο Μάντσεστερ, «Χ» στο ντέρμπι του Λίβερπουλ

Ο Οταμέντι χαρίζει τη νίκη στη Σίτι επί της Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι του Μάντσεστερ

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-1 της Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής, αύξησε στους 11 βαθμούς το προβάδισμά της και πέτυχε την 15η νίκη της. Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ, αφού Λίβερπουλ και Έβερτον έμειναν στο 1-1 στο Άνφιλντ. Ο Ολιβιέ Ζιρού λύτρωσε την Άρσεναλ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης με την Σαουθάμπτον, αφού ισοφάρισε σε 1-1 την αντίπαλό της που είχε προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό με τον Τσαρλ Όστιν.

Στην 14η αγωνιστική...

Ο ΠΑΟΚ διέσυρε τον ΠΑΟ με 4-0, νίκες για Ατρόμητο, Αστέρα

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Πέλκας με δύο γκολ

Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα (ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 4-0) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Νωρίτερα την Κυριακή, ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε εύκολα τον Απόλλων Σμύρνης στη Ριζούπολη (Απόλλων Σμύρνης - Αστέρας Τρίπολης 1-3), ενώ ο Ατρόμητος νίκησε τον Λεβαδειακό (Ατρόμητος - Λεβαδειακός 1-0) και ανέβηκε στη 3η θέση της βαθμολογίας. Ισόπαλο έληξε το ματς στους Ζωσιμάδες (ΠΑΣ Γιάννινα - Λαμία 1-1). Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τον αγώνα ΑΕΚ - Κέρκυρα (19:30).

Στη νίκη των Μπακς επί των Γιούτα Τζαζ

Ασταμάτητος ο Giannis, εντυπωσιακοί ΛεΜπρον και Ουέστμπρουκ [Βίντεο]

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εν δράσει

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμη μια βραδιά εξαιρετικός και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε άνετη νίκη επί των Γιούτα Τζαζ με 117-100. Ο Giannis τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους, 13 ριμπάουντ, επτά ασίστ και δύο κλεψίματα σε 39 λεπτά συμμετοχής, ενώ οι Μπακς παρέμειναν στην δεύτερη θέση της κεντρικής περιφέρειας με 15 νίκες και 10 ήττες.

Νίκησε 4-1 τον Παναιτωλικό

Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από το Αγρίνιο

Ο Ολυμπιακός έφερε εις πέρας την αποστολή στο Αγρίνιο, επικρατώντας με 4-1 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και σημειώνοντας την πέμπτη συνεχή νίκη στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε παραγωγικό βράδυ τον Κώστα Φορτούνη, που σκόραρε δις (6΄, 62΄) και ξανάδωσε προβάδισμα στον πρωταθλητή μετά το αυτογκόλ του Ένγκελς στο 27΄, ενώ ο Ανσαριφάρντ είναι πια πρώτος σκόρερ στη Super League με το τέρμα που σημείωσε στο 66΄. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τζούρτζεβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

2015: Η αθλητική χρονιά που πέρασε σε φωτογραφίες