αθλητικα νεα Αλλοι αγώνες

A1 μπάσκετ τελευταία νέα

Ο Κοντονής αποφασίζει για τον 4ο τελικό, πάει προς μετάθεση

27/05/2016 15:06

Η Πολιτεία θα αποφανθεί εν τέλει για το πρόβλημα που ενέσκηψε με την προγραμματισμένη διεξαγωγή δύο αγώνων, ενός ποδοσφαιρικού και ενός μπασκετικού, στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Κυριακή (29/5). Ο υφυπουργός Αθλητισμού, Σταύρος Κοντονής, καλείται να αποφασίσει τι μέλλει γενέσθαι, καθώς η Αστυνομία και η ΔΕΑΒ δεν εγγυώνται για την ομαλή διεξαγωγή των δύο αναμετρήσεων, ΑΕΚ-ΠΑΟΚ για τα πλέι οφ της Super League και Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, για τη σειρά των τελικών στην Α1 μπάσκετ. Η αναβολή του 4ου τελικού, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, φαίνεται πως είναι η μοναδική λύση και προς τα εκεί προσανατολίζεται ο υφυπουργός Αθλητισμού. Εφόσον επισημοποιηθεί η απόφαση για αναβολή του 4ου τελικού, τότε πιο πιθανή ημερομηνία διεξαγωγής είναι η ερχόμενη Δευτέρα (30/5).

ΚΑΕ Ολυμπιακός: «Ελάχιστες οι πιθανότητες για Πρίντεζη»

27/05/2016 13:39

Χωρίς τον Γιώργο Πρίντεζη θα διεκδικήσει μία 3η νίκη και τίτλο μέσα στο ΟΑΚΑ στον 4ο τελικό με τον Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός, καθώς οι ανησυχίες των «ερυθρόλευκων» για υποτροπή στην πελματιαία απονευρωσίτιδα επιβεβαιώθηκαν από τα αποτελέσματα της μαγνητικής τομογραφίας.

Ένταση μεταξύ οπαδών του Ολυμπιακού για φωτογραφίες με Διαμαντίδη

26/05/2016 23:39

Ένταση μεταξύ φιλάθλων και οπαδών του Ολυμπιακού επικράτησε κατά την αποχώρηση της αποστολής του Παναθηναϊκού από το ΣΕΦ. Αιτία για την έναρξη των διαξιφισμών στάθηκε η πρόθεση κάποιων να φωτογραφηθούν μαζί με τον αρχηγό των «πράσινων», Δημήτρη Διαμαντίδη!

Πεδουλάκης: «Δεν παίχτηκε επί ίσοις όροις το ματς»

26/05/2016 23:10

Στις αποφάσεις των διαιτητών και κυρίως του Τάσου Πηλοϊδη απέδωσε ο Αργύρης Πεδουλάκης την αποψινή ήττα του Παναθηναϊκού. Ο τεχνικός των «πράσινων» ανέφερε χαρακτηριστικά ότι «Είμαστε ηθικοί νικητές, το λάβαμε το μήνυμα, δεν παίχθηκε επί ίσοις όροις το ματς», ενώ πρόσθεσε ότι «χάσαμε, γιατί στα τελευταία πέντε λεπτά παίξαμε χωρίς τον leader μας (σ.σ. τον Καλάθη). Αυτό συνέβη, γιατί ο συγκεκριμένος άνθρωπος (σ.σ. Πηλοϊδης) τον στοχοποίησε».

Σφαιρόπουλος: «Να μην επηρεάζουμε τη διαιτησία με φωνές»

26/05/2016 23:01

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος «μοίρασε» συγχαρητήρια στη συνέντευξη Τύπου σε παίκτες και κόσμο για το προβάδισμα στη σειρά των τελικών, έκανε λόγο για μία παλικαρίσια νίκη από τον Ολυμπιακό, ενώ τόνισε ότι τα παράπονα του Αργύρη Πεδουλάκη έγιναν για να επηρεάσει τους διαιτητές ενόψει της συνέχειας.

Φραστική επίθεση ανέφεραν οι διαιτητές στο φύλλο αγώνα

26/05/2016 22:58

Το διαιτητικό τρίο του τρίτου τελικού (Πηλοΐδης, Καρακατσούνης και Παναγιώτου), μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, έγραψε στο φύλλο αγώνα τη φραστική επίθεση που δέχθηκε από δέκα άτομα, τα οποία περίμεναν έξω από τα αποδυτήρια τους, πριν το παιχνίδι, τονίζοντας την απουσία αστυνομικών δυνάμεων, αλλά επισημαίνοντας ότι δεν υπήρχε σωματική βία.

Φόβοι για νοκ-άουτ του Πρίντεζη από τελικούς και... Εθνική!

26/05/2016 22:08

Ο πιο δυσάρεστος επίλογος φαίνεται πως γράφεται στον 3ο τελικό για τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, τραυματίστηκε και εγκατέλειψε την αναμέτρηση με την πρώτη εκτίμηση του ιατρικού επιτελείου να κάνει λόγο για «πελμαμτιαία απονεύρωση». Πρόκειται για το πρόβλημα που ταλαιπωρούσε όλη τη χρονιά τον διεθνή φόργουορντ, όμως, εάν επιβεβαιωθεί το πρόβλημα στη μαγνητική τομογραφία, τότε όχι μόνο χάνει το υπόλοιπο των τελικών, αλλά θα τον στερηθεί και η Εθνική ομάδα από το προ Ολυμπιακό τουρνουά.

Ο Ολυμπιακός το «γύρισε» σε 2-1 και πάει στο ΟΑΚΑ για τίτλο!

26/05/2016 21:31

Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε τους 11 από τους 22 πόντους του στα τελευταία λεπτά στο ΣΕΦ δίνοντας προβάδισμα 2-1 στον Ολυμπιακό στη σειρά των τελικών με τον Παναθηναϊκό. Αμέσως πριν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 5 διαδοχικούς πόντους (κάρφωμα και τρίποντο) είχε δώσει το έναυσμα για αντεπίθεση με τους «πράσινους» στο +7 (59-66), 5 λεπτά πριν τη λήξη. Φωτορεπορτάζ

Νέο «ντου» οπαδών του Ολυμπιακού στο ημίχρονο του 3ου τελικού

26/05/2016 20:46

Απίστευτο και όμως… ελληνικό! Μετά τα όσα συνέβησαν λίγο πριν το εναρκτήριο τζάμπολ στον 3ο τελικό της Α1 ανδρών, οπαδοί του Ολυμπιακού που δεν είχαν εισιτήριο του αγώνα κατάφεραν να εισβάλλουν ξανά στο ΣΕΦ κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου και μάλιστα προξένησαν αρκετές υλικές ζημιές.

Ο Αρης ευχαρίστησε τους φιλάθλους του

26/05/2016 13:11

Με ανακοίνωσή του, στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας, ο Άρης ευχαριστεί τον κόσμο, που σεβάστηκε την απόφασή του, για διεξαγωγή του αγώνα χωρίς κόσμο και έλαβε μέρος στην γιορτή που στήθηκε γύρο από το γήπεδο.