Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Πέμπτη σερί νίκη ο Κολοσσός, πρώτη εντός έδρας ήττα ο Ίκαρος Καλλιθέας

Παρά το κακό του ξεκίνημα, ο Κολοσσός κατάφερε σταδιακά να ισορροπήσει το ματς και να επικρατήσει τελικά του Ίκαρου Καλλιθέας με 84-69 στη Γλυφάδα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1.

Με αυτή την νίκη, η οποία ήταν η πέμπτη συνεχόμενη για τους Ροδίτες, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρίσκεται μόνη στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην αντίπερα όχθη, οι παίκτες του Λυκογιάννη μπορεί να ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, αλλά δεν είχαν διάρκεια στην απόδοση τους και γνώρισαν την πρώτη εντός έδρας ήττα τους στην φετινή Α1.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (10-9, 5′).

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι, με ηγέτες τους Χάρις και Καλαμπόκη, κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμα αλλά και να ανοίξουν την διαφορά, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +9 (26-17, 10′).

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς. Οι ροδίτες βελτίωσαν αισθητά την αμυντική του λειτουργία, γεγονός που τους επέτρεψε να μειώσουν την διαφορά στον πόντο (40-41, 18′). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Λυκογιάννη πήγε στα αποδυτήρια διατηρώντας το προβάδισμα, αλλά με διαφορά δύο πόντων (44-42, 20′).

Η αντεπίθεση του Κολοσσού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι νησιώτες, με επιμέρους σκορ 16-4, πήραν κεφάλι στο σκορ, χτίζοντας παράλληλα και μία διαφορά 10 πόντων (58-48, 25′).

Με τους Γκόλεματς και Ασημακόπουλο σε πολύ καλή μέρα, οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν την διαφορά τους μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βάζοντας γερά θεμέλια νίκης (67-57, 30′).

Οι προσπάθειες των γηπεδούχων να ανατρέψουν την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσαν όλες στο κενό. Οι φιλοξενούμενοι, με προίκα το +10 από το τρίτο δεκάλεπτο, συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ, κρατώντας εύκολα την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (72-61, 35′).

Ο Κολοσσός επικράτησε με το τελικό 84-69 και σκαρφάλωσε μόνος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Α1.

Τα δεκάλεπτα:
26-17, 44-42, 57-67, 69-84.

Διαιτητές: Σπυρίδωνος, Αφεντουλίδης, Ανδρικόπουλος

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αρης Λυκογιάννης):
Χάρις 16, Αγαδάκος 2, Φαλέκας, Καράμπουλας 13, Πολυτάρχου, Τόμπσον 6, Καλαμπόκης 19, ΜακΑλάρνι 11 (1), Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς, Τουτζιαράκης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Καλάθης 9, Καυκής 2, Τζόρνταν 14 (4), Πάνος 5, Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 15, Τσάμης 18 (3), Παππάς, Γκόλεματς 9 (1), Γεωργαλής 4, Ιβάνοβιτς

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).