Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Η Καβάλα πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στη Νέα Σμύρνη

Η Καβάλα απέδειξε πως δεν χρειάζεται το... φρούριο της Καλαμίτσας για να νικάει, καθώς πραγματοποίησε το πρώτο της «διπλό» στην φετινή Α1 απέναντι στον Πανιώνιο, αλώνοντας το Κλειστό της Νέας Σμύρνης με 79-73 για την 9η αγωνιστική.

Η Καβάλα απέδειξε πως δεν χρειάζεται το… φρούριο της Καλαμίτσας για να νικάει, καθώς πραγματοποίησε το πρώτο της «διπλό» στην φετινή Α1 απέναντι στον Πανιώνιο, αλώνοντας το Κλειστό της Νέας Σμύρνης με 79-73 για την 9η αγωνιστική.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα και έπιασε στην 3η θέση της βαθμολογίας τον Κολοσσό, ενώ στην αντίπερα όχθη οι νεοσμυρνιώτες γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους και παρέμειναν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ο Σέντρικ Σίμονς ήταν για άλλη μια φορά οδοστρωτήρας κάτω από τα καλάθια με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Παλάσιο και Καραποστόλου.

Aπόλυτη ισορροπία
Χωρίς… νικητή έληξε το 1ο ημίχρονο στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, καθώς Πανιώνιος και Καβάλα αποχώρησαν για τα αποδυτήρια όντας ισόπαλοι στο σκορ 42-42. Αν, ωστόσο, κάποια ομάδα δικαιούταν να έχει το προβάδισμα στο 1ο μέρος αυτή ήταν η Καβάλα, που κατάφερε να χτίσει μια διαφορά ακόμα και 10 πόντων (35-25) 4′ πριν την λήξη της περιόδου.

Παρ’ όλα αυτά ο Πανιώνιος επέστρεψε και με ένα καλό ξέσπασμα έφερε το ματς στο «Χ», με το 2ο ημίχρονο να ξεκινάει ουσιαστικά από το 0. Όσον αφορά το 1ο δεκάλεπτο, καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει ούτε υποψία διαφοράς με το σκορ να διαμορφώνεται στο 24-23 υπέρ της Καβάλας.

Της αμύνης τα παιδιά… νικούν!
Αυτό που δεν κατάφερε στο 2ο δεκάλεπτο, κατάφερε τελικά στο 3ο η Καβάλα. Οι Αργοναύτες πήραν το προβάδισμα, το οποίο κρατούσαν μέχρι εκείνη την στιγμή οι γηπεδούχοι, στα μέσα της περιόδου (51-50) και δεν το άφησαν μέχρι και το τέλος της περιόδου. Το +6, με το σκορ στο 69-55 δεν αποτελούσε μια διαφορά μη αναστρέψιμη, ωστόσο έδινε ένα μικρό πλεονέκτημα στο συνόλου του Δημήτρη Πρίφτη.

Το πλεονέκτημα όμως αυτό έγινε ακόμα μεγαλύτερο μέσα από την εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων. Η Καβάλα δέχτηκε μόλις 14 πόντους στο 4ο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, ενώ παράλληλα σκόραρε ισάριθμους πόντους, φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη μέσα στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με τελικό σκορ το 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 42-42, 59-65, 73-79

Διαιτητές: Σχινάς, Μπήτης, Σταματόπουλος