Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Ο Ηλυσιακός... έσπασε το ρόδι με «διπλό» στη Λαμία

Ο Ηλυσιακός… έσπασε το ρόδι με «διπλό» στη Λαμία

Ο Ηλυσιακός μπορεί να άργησε, αλλά τελικά τα κατάφερε να πάρει, έστω και στην 9η αγωνιστική της Α1, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλήμα, που μάλιστα επετεύχθη μέσα στην έδρα του Πανελληνίου με σκορ 82-70. Η ομάδα των Ιλισίων παραμένει ακόμα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ωστόσο πλέον έχει συγκάτοικο τον σημερινό του αντίπαλο, που και αυτός έχει πάρει μόλις ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Η νίκη για τον Ηλυσιακό… ψηνόταν για τρία δεκάλεπτα, αλλά ολοκληρώθηκε στο 4ο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν εξαιρετική μέρα τον Αλέξη Κυρίτση με 27 πόντους και τον Τζίμι Μπάξτερ με 18.

Μία περίοδο για τον καθένα!
Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι ο Ηλυσιακός, με την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να μπαίνει αποφασισμένη στο παρκέ, ώστε να φτάσει επιτέλους στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Το προβάδισμα βρέθηκε εξ αρχής στα χέρια των φιλοξενούμενων που έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, όπως φανερώνεται και από το +11 του 1ου δεκαλέπτου (27-16).

Μπορεί ο Ηλυσιακός να μην είχε νίκη στην Α1 αλλά στην ίδια μοίρα βρισκόταν και ο Πανελλήνιος, που με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες. Η επιστροφή των Ολυμπιονικών στο παιχνίδι ήρθε μέσα από ένα σερί 11-0 που τους επέτρεψε να φτάσουν το σκορ σε απόσταση αναπνοής.

Το 27-39 έγινε 38-39 και με την ψυχολογία στα ύψη πια, οι γηπεδούχοι αποχώρησαν για τα αποδυτήρια έχοντας ολοκληρώσει την ανατροπή (43-41).

Πραγματικό ντέρμπι
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες από ένα δικό τους δεκάλεπτο, ωστόσο στο 2ο μέρος το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες γνώριζαν πως με ήττα η κατάσταση για αυτούς χειροτέρευε περαιτέρω και ήταν αποφασισμένοι να τα παίξουν όλα για όλα.

Οπως γίνεται κατανοητό το 3ο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο, με την ομάδα των Ιλισίων να είναι αυτή που θα έμπαινε με βραχεία κεφαλή 2 πόντων (60-58) στην τελευταία περίοδο.

Επιτέλους νίκη!

Ο Ηλυσιακός είχε βρεθεί κι άλλες φορές κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα, ωστόσο δεν τα είχε καταφέρει κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Το αρνητικό σερί όμως των φιλοξενούμενων τελείωσε στο Χαλκιοπούλειο.

Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, με… μάτι που γυάλιζε, πραγματοποίησαν εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 22-12 έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στην Α1 με τελικό σκορ το 82-70.

Τα δεκάλεπτα:
16-27, 43-41, 58-60, 70-82

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σώμος, Καλδίρης

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 6, Παπαμακάριος 2, Μπέιλι 10 (1), Κράμπενχοφτ 7 (1), Σμιθ 13 (1), Σκλάβος 6 (1), Ούντριχ 11, Όστοϊτς 10, Κολώκας, Κομποδιέτας 5.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κώστας Φλεβαράκης):
Καρύδας 6, Ουέμπ, Κυρίτσης 27 (1), Χατζής 2, Παπαντωνίου, Κανονίδης, Τόντιτς 14 (2), Κασελάκης 8, Μπάξτερ 18 (1), Γαλιώτος 7.

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).