Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Αφεντικό ο ΠΑΟΚ, 76-74 τον Αρη στην Πυλαία

Την πρώτη νίκη στην σειρά των μικρών τελικών πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ.Ο Δικέφαλος του Βορρά έδειξε καρδιά και κατάφερε να επικρατήσει του Αρη 76-74 στο κλειστό της Πυλαίας, αποκτώντας πλεονέκτημα στην μάχη για την τρίτη θέση, που οδηγεί στην Euroleague. Ετσι, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου θα πάει με καλή ψυχολογία στο «Αλεξάνδρειο» για το δεύτερο ματς.

Κορυφαίοι για τους νικητές, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Ντόζιερ και Μάρσαλ με 17 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Γκετζέφσκι. Από τους Κίτρινους εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπράουν, που σταμάτησε στους 24 πόντους, όμως δεν κατάφερε να γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα.

Η εικόνα της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι, υπό το βλέμμα των Ζαγοράκη, Βιολίδη, Μουσλίμοβιτς και Βιεϊρίνια που βρέθηκαν στο γήπεδο, ξεκίνησαν καλύτερα και πιο συγκεντρωμένοι τον αγώνα, με τον Αρη να δείχνει ιδιαίτερα νευρικός. Από την μέση περίπου της πρώτης περιόδου και ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά 7-2 τα πράγματα άλλαξαν. Ο Αρης έκανε ένα σερί 14-3 και με μία τρίποντη «βόμβα» του Νίκου Χατζηβρέττα από την σέντρα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (16-10).

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου με εξαιρετική άμυνα, πολλά κερδισμένα φάουλ, αλλά και ένα Μάρσαλ… δαιμονισμένο κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν την διαφορά με σερί 24-11 (από 18-12 υπέρ των Κίτρινων στο 12’, το σκορ έγινε 36-29 για τον Δικέφαλο στο 19’). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 36-31.

Στην επανάληψη το ματς απέκτησε μία άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και ο αγώνας έγινε ντέρμπι για τα καλά. Ο Μπράουν κρατούσε τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ, με τον Κασίροφ να έχει φύγει από τον αγώνα με πέντε φάουλ, ενώ ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με έναν απίστευτο τρόπο. Ο Γιαννακίδης πέτυχε τρίποντο 5 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και ο Χαραλαμπίδης απάντησε με σουτ της απελπισίας από την σέντρα.

Με τον Γκετσέφσκι να… ανεβάζει στροφές (έφτασε τους 15 πόντους, με 1 τρίποντο), ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 33′ στο +8 (63-55), όμως ο Αρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Σλούκας και Χατζηβρέττας πήραν την ομάδα από το χέρι και το ματς πήγε στο 65-65. Ο Γκετσέφσκι εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη του κάτω από το καλάθι και με 5 διαδοχικούς πόντους ανέβασε και πάλι το δείκτη της διαφοράς στο +5 (70-65).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Δικέφαλος θα έφτανε άνετα στη νίκη, ο Μπράουν με τρίποντο στο τελευταίο λεπτό μείωσε σε απόσταση αναπνοής (72-71). Ο Μάρσαλ κράτησε το προβάδισμα και ο Μπάβτσιτς από τα 6.75 ισοφάρισε στα 15 δευτερόλεπτα σε 74-74. Ωστόσο, ένα λάθος φάουλ του Χατζηβρέττα στον Μάρσαλ έκρινε τον νικητή, καθώς ο Αμερικανός ευστόχησε και στις 2 βολές (76-74), με τον Σλούκα να μην καταφέρνει να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 36-31, 54-53, 76-74

Διαιτητές: Γκόντας, Τανατζής, Καρακατσούνης

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 17 (1), Κρίστμας 5, Αποστολίδης 4 (1), Δέδας 6 (2), Ντόζιερ 17, Στίγκερς 4, Μπουλιαν 2, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 1, Γκετσέφσκι 15 (1).
Αρης (Λευτέρης Σούμποτιτς): Μπράουν 24 (3), Ταπούτος 1, Κινγκ 7, Χατζηβρέττας 10 (1), Χαραλαμπίδης 7 (2), Κασίροφ 2, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 12 (2), Σλούκας 11 (1).

Sport: «Φοβίζουν οι δυο… μεταγραφές του Ολυμπιακού»

Η εφημερίδα της Βαρκελώνης αναλύει τα ατού των «ερυθρολεύκων» ενόψει του πέμπτου αγώνα