Έσπασε σερί και έδρα ο Παναθηναϊκός, 75-70 μέσα στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός μετρούσε τρεις νίκες επί του Παναθηναϊκού πριν τον πρώτο τελικό του ΣΕΦ, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης στην κρισιμότερη αναμέτρηση για την έκβαση του τίτλου έκαναν το break (70-75) δείχνοντας τον χαρακτήρα τους. 21 πόντους ο Διαμαντίδης. Κόσμια και χωρίς παρατράγουδα η ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ.

Με τον κόσμο του Ολυμπιακού να μεταδίδει τον ενθουσιασμό του, στους παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς, οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση. Η περιφέρεια των γηπεδούχων ήταν «ζεστή» και ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έκανε το 21-12 ένα λεπτό πριν λήξει η πρώτη περίοδος, η οποία άνηκε αποκλειστικά στους Κυπελλούχους Ελλάδας. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με παίκτη κλειδί τον Μάριτς, ο οποίος βοήθησε σημαντικά στην άμυνα και παράλληλα φόρτωσε με πόντους το καλάθι του Ολυμπιακού, οι Πράσινοι επέστρεψαν. Τρέχοντας επιμέρους σκορ 11-2 ισοφάρισαν σε 23-23 στο 15ο λεπτό.

Με βολές ο Σάτο αρχικά και εν συνεχεία ο Μπατίστ έβαλαν μπροστά (32-34) το Τριφύλλι, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Τεόντοσιτς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και ο Ολυμπιακός πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με βραχεία κεφαλή (35-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε από εκεί που είχε μείνει. Ο Διαμαντίδης ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο της βραδιάς για τους Πράσινους και ο Μάριτς εξακολουθούσε να είναι αλάνθαστος στα σουτ δύο πόντων (6/6). Ο Παναθηναϊκός, όσο οξύμωρο κι αν μοιάζει, έχοντας στην πεντάδα του παίκτες που φημίζονται για τις αμυντικές τους αρετές, όπως ο Καϊμακόγλου και ο Τέπιτς, κατόρθωσε να χτίσει ένα προβάδισμα, επτά πόντων (49-56) 15 δεύτερα πριν βγει η τρίτη περίοδος.

Ο Ολυμπιακός γέμιζε με περισσότερο άγχος όσο περνούσε η ώρα και έψαχνε ένα ξέσπασμα. Αυτό του το έδωσε ο «κακός» του πρώτου ημιχρόνου Παπαλουκάς με τρίποντο και ο Σπανούλης με γκολ-φάουλ. Το ΣΕΦ σηκώθηκε στο πόδι και οι Ερυθρόλευκοι με αυτό το μίνι σερί 6-0, μείωσαν σε 57-58 επτά λεπτά πριν τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός όμως διατήρησε την ψυχραιμία του και επέλεξε στην επίθεση, ως επί των πλείστων, τους σωστούς τρόπους για να βγει από τη δύσκολη θέση.

Ο Καλάθης μετά από άριστη επαναφορά από την μπέις-λάιν διαμόρφωσε το 63-68 τρία λεπτά πριν το φινάλε, αλλά ο Σπανούλης με προσωπικό σερί 5-0 έδωσε νέα πνοή στον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι βάδιζε σε τεντωμένο σχοινί και οι ισορροπίες ήταν λεπτές. Εκεί βρέθηκε ο Φώτσης για να τις… διαταράξεις. Ο «Μπάτμαν» ευστόχησε στο πιο καθοριστικό τρίποντο της βραδιάς και επανέφερε σε θέση οδηγού (68-71) τον Παναθηναϊκό. Ο Παπαλουκάς μείωσε αλλά στην επόμενη κατοχή, οι Πράσινοι, κέρδισαν το επιθετικό ριμπάουντ με τον Μπατίστ και ροκάνισαν ο χρόνο. Ο Ολυμπιακός κατέφυγε στη λύση των φάουλ, ο Διαμαντίδης ήταν εύστοχος σε τρεις από τις τέσσερις βολές, που εκτέλεσε, το τρίποντο της απελπισίας του Τεόντοσιτς δεν μπήκε και ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Στατιστικά:

Ολυμπιακός: 18-22 βολές, 17/45 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 33 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Παναθηναϊκός: 19/28 βολές, 25/43 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Ολυμπιακός (Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 9 (1), Λούκας 7 (1), Σπανούλης 12 (1) Πρίντεζης 2, Μπουρούσης 14, Μαυροκεφαλίδης 8, Ερτσεγκ 4, Τεόντοσιτς 14 (2)

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς):
Τέπιτς 4, Μάριτς 14, Μπατίστ 13, Φώτσης 5 (1), Σάτο 4, Νίκολας 4, Διαμαντίδης 21 (1), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου 2

ΤΟ ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

LIVE: Αταλάντα – Λίβερπουλ

Παρακολουθήστε live στις 22:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Αταλάντα – Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Europa League. Τηλεοπτικά από Cosmote Sport 7 HD.