Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Πρωταθλητής χειμώνα ο Παναθηναϊκός με «διπλό» μέσα στη Ρόδο

«Πρωταθλητής χειμώνα» στέφθηκε ο Παναθηναϊκός με τη λήξη του πρώτου γύρου της Α1 γυναικών, καθώς η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφυγε νικήκτρια από το Βενετόκλειου με 81-71 επί του Κολοσσού Ρόδου, τον οποίο άφησε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και παράλληλα τον υποχρέωσε στην πρώτη ήττα στην έδρα του και δεύτερη στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, οι «πράσινοι» πήραν τον άτυπο τίτλος, καθώς ακόμη και αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει του Ηλυσιακού το «τριφύλλι» έχει το πάνω χέρι στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Μόλις στη δεύτερη εφετινή του εμφάνιση, ο Περπέρογλου πήρε… από το χέρι τον Παναθηναϊκό οδηγώντας τον στην 11η του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1. Ο 28χρονος φόργουορντ με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, βοήθησε τους «πράσινους» να επικρατήσουν του Κολοσσού στην Ρόδο με 81-71, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, και να διατηρηθούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Σάτο, Περπέρογλου, Σμιθ και Μπατίστ σε ένα κατ’ εξοχήν ψηλό σχήμα, θέλοντας να πάει το παιχνίδι μέσα στις δύο ρακέτες. Οι «πράσινοι» έδειξαν διάθεση να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά τα πολλά λάθη που έκαναν στο ξεκίνημα δεν τους το επέτρεψαν. Ο Σάτο έκανε το 2-6 κι έγραψε το 5-10 στο 6′ υποχρεώνοντας τον Φραγκιά να πάρει τάιμ άουτ.

Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με 9 πόντους (6-15), πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν με σερί 6-0 χάρη κυρίως στον Λιακόπουλο ο οποίος είχε μπερδέψει την άμυνα των «πράσινων» με τις διεισδύσεις του. Έτσι, λοιπόν ολοκληρώθηκε το α’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 12-15 με τον Ομπράντοβιτς να αλλάζει ψηλό σε κάθε φάση που ένας εκ των Βουγιούκα, Μάριτς έκαναν κάτι λάθος.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει στην άμυνα του και υποχρέωσε τον Κολοσσό σε αρκετά λάθη (τελείωσε με 8 το ημίχρονο), ωστόσο, οι «θαλασσί» έμειναν μέσα στο ματς καθώς κέρδιζαν με ευκολία το φάουλ και πρόλαβαν να κερδίσουν 20 βολές στο πρώτο 20λεπτο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι και με πέντε πόντους από Χαρίση και Ασημακόπουλο έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (38-39). Κάπου εκεί «ξύπνησαν» οι «πράσινοι» ξεκινώντας την… αντεπίθεσή τους με σερί 9-0 με το οποίο έφτασαν στο +10 (38-48). Δεν συνεχίστηκε το ίδιο καλά όμως η τρίτη περίοδος για τους φιλοξενούμενους καθώς ο Μπατίστ χρεώθηκε 4’ πριν την ολοκλήρωση των 30’ με το τέταρτό του φάουλ ενώ ακολούθησε τεχνική ποινή στον πάγκο του «τριφυλλιού» με την οποία οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 6 (44-50). Οι Ρόδιοι συνέχισαν με επιμέρους 9-5 που τους επέτρεψε να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για νίκη (55-59) καθώς απέμενε ένα δεκάλεπτο.

Καρμπόν το σκηνικό της τρίτης περιόδου με τον Κολοσσό να μειώνει στο καλάθι (57-59) και τον Παναθηναϊκό να απαντά με σερί 10-0 για το +12 (57-69). Οι Ρόδιοι έκαναν την τελευταία τους αντεπίθεση μειώνοντας στους έξι (65-71) με τον Περπέρογλου να αναλαμβάνει δράση και με πέντε δικούς του πόντους να κάνει το 65-75 δύο λεπτά πριν τη λήξη. Δεν άλλαξε κάτι μεχρι το τέλος με τον Παναθηναϊκό να φεύγει νικητής από το Βενετόκλειο με 81-71.

Τα δεκάλεπτα:
12-15, 33-39, 55-59, 71-81.

Κολοσσός (Φραγκιάς):
Λιακόπουλος 7, Χάτεν 17, Πάνος, Γεωργαλλής, Ασημακόπουλος 7 (1), Μπόικιν 10 (1), Χαρίσης 8, Τσάμης 8, Χόπσον 14, Κομποδιέτας, Αυγενικός, Αγγελάκος

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς):
Μάριτς, Περπέρογλου 18 (7 ριμπάουντ), Μπατίστ 13 (6 ριμπάουντ), Λόγκαν 2, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 10 (7 ριμπάουντ, 8ασίστ), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Σμιθ, Καϊμακόγλου 9, Γιασικεβίτσιους 13 (1).

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε