Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ο Ίκαρος νίκησε 82-70 το Μαρούσι που έκλεισε τον πρώτο γύρο χωρίς νίκη

Ακόμα ένα ματς χωρίς νίκη για το Μαρούσι, το οποίο ηττήθηκε στη Γλυφάδα από τον Ίκαρο Καλλιθέας με 82-70, στην 13η και τελευταία αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών. Αυτή ήταν η 3η νίκη για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία μετρά και 9 ήττες στον πρώτο γύρο, ενώ η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν έχει πάρει ακόμα ούτε ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Ακόμα ένα ματς χωρίς νίκη για το Μαρούσι, το οποίο ηττήθηκε στη Γλυφάδα από τον Ίκαρο Καλλιθέας με 82-70, στην 13η και τελευταία αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών.

Αυτή ήταν η 3η νίκη για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία μετρά και 9 ήττες στον πρώτο γύρο, ενώ η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν έχει πάρει ακόμα ούτε ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Το Μαρούσι μπήκε αποφασισμένο να πάρει την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα και μάλιστα στην έδρα του Ίκαρου. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στην πρώτη περίοδο η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 17-18 για την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Χέρι χέρι οι δύο ομάδες και στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Δύο διαδοχικά τρίποντα, των Βασίλιεβιτς και Καράμπουλα και τρεις σερί πόντοι του Μπάξτερ, έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα με 9 πόντους, 32-23, στους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 38-35.

Στην 3η περίοδο, ο Ίκαρος πίεσε στην άμυνα και σημείωσε επιμέρους σκορ 20-10. Μετά το 42-41, με λέι απ του Γκαγκαλούδη, ο Μπεκς πήρε από το χέρι τον Ίκαρο και με δικό του σερί 7-0, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξέφυγε, 48-41.

Ο Μπεκ συνέχισε το show μέχρι να «γράψει» ο ηλεκτρονικός πίνακας, 53-42, φτάνοντας το σερί του σε 12 διαδοχικούς δικούς του πόντους. Ο Μπεκ διαμόρφωσε και το σκορ της 3ης περιόδου, 58-45.

Καράμπουλας και Ακεψιμαϊδης άρχισαν με τρίποντα ο καθένας για την ομάδα του, 61-48, στην 4η περίοδο, διάστημα στο οποίο ό,τι κι αν έκανε το Μαρούσι δεν μπορούσε να απειλήσει μέσα στο κλειστό της Γλυφάδας. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη ο Κόμματος μείωσε σε 70-63…

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-35, 58-45, 82-70.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Ψαριανός-Κατραχούρας

IΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Άρης Λυκογιάννης): Σκορδίλης 1, Μπάξτερ 24 (3), Κουμπούρας 6 (1), Καράμπουλας 15 (3), Πολυτάρχου, Βασίλιεβιτς 6 (2), Τζιάλλας, Παπαργυρόπουλος, Μπέινς 4, Μπεκ 26 (3)