Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός... δέκα λεπτών κράτησε το πλεονέκτημα των πλέι οφ

Ολυμπιακός… δέκα λεπτών κράτησε το πλεονέκτημα των πλέι οφ

Ο Πανιώνιος έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και αυτό ήταν αρκετό για να πάρουν την νίκη με σκορ 73-64 στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Κορυφαίοι για την ομάδα του Ίβκοβιτς, Πρίντεζης και Λο, πολύ καλή απόδοση για τους «κυανέρυθρους» έπιασαν Νάτζφεϊ και Στίβεσον.

Έτσι, οι Πειραιώτες διατήρησαν το αήτητο της έδρας τους, αλλά η αλήθεια είναι ότι προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους στην πρόβα τζενεράλε ενόψει της σειράς των αγώνων με τη Σιένα για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και έμεινε «κολλημένος» στον Ολυμπιακό για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και μάλιοστα, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκς 17-14, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Κώστα Σλούκα και όμορφη προσπάθεια του Βασίλη Ξανθόπουλου στην εκπνοή.

Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και 22-21 με τρίποντο του Μπατή. Λίγο αργότερα, το 27-24, με καλάθι του Πρίντεζη και σουτ τριών πόντων από τον Βαγγέλη Μάντζαρη έγινε 37-31, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια και αυτό το +6 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά των γηπεδούχων.

Ο Πανιώνιος με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και μετά το τρίποντο του Κέσελ έκανε ένα επιμέρους σκορ 7-0 και πλησίασε στο καλάθι τον Ολυμπιακό στο 23′ (40-38). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +4 (58-54), έπειτα από τέσσερις βολές του Πρίντεζη και καλάθι από τον Λο.

Στα τελευταία δέκα της αναμέτρησης ο Ντόρσεϊ έκανε στο 32′ το 64-54 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αύξησε ξανά την διαφορά του από τον Πανιώνιο. Ο Σπανούλης έγραψε το 66-54, πριν ο Κις με δύο εύστοχες βολές μειώσει σε 66-60 για τους φιλοξενούμενους στο 34′.

Ο Κέσελ με 1/2 βολές στο 37′ σημείωσε το 70-60, ο Κις μείωσε ξανά σε 72-62, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με 73-64, στρέφοντας την προσοχή του στα ματς με την Σιένα για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκα.