Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Ο ΠΑΟ έβλεπε... κίτρινα και νόμιζε ότι ήταν η Μακάμπι

Ο ΠΑΟ έβλεπε… κίτρινα και νόμιζε ότι ήταν η Μακάμπι

Σαρωτικό πέρασμα από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», όπου συνέτριψε 97-64 το Περιστέρι, στην πρόβα τζενεράλε πριν τη σειρά αγώνων με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ, για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας πανηγύρισαν την 9η εκτός έδρας νίκη τους, ενώ παράλληλα υποχρέωσαν το Περιστέρι στην 7η εντός έδρας ήττα.

Ο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε τον Παναθηναϊκό με τους Καλάθη, Διαμαντίδη, Σάτο, Σμιθ και Μάριτς σε ένα παιχνίδι που παρουσιάστηκε πολύ ορεξάτος και συγκεντρωμένος. Στο πρώτο δίλεπτο προηγήθηκε ήδη με 10-0 και ο Πεδουλάκης κάλεσε από πολύ νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Με 10 λάθη στο Α’ δεκάλεπτο και μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει… πρώτη και προηγούνταν με 4-25 πριν ακολουθήσει ένα σερί 5-0 από το Περιστέρι.

Το 9-29 του δεκαλέπτου αποδείκνυε ότι ο Παναθηναϊκός είχε ξεκινήσει πολύ σοβαρά το παιχνίδι. Κι έτσι έμελλε να το συνεχίσει… Η είσοδος του Γιασικεβίτσιους στο παρκέ (9′) έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ενέργεια στο παιχνίδι των «πρασίνων», αλλά και πολλούς εύκολους πόντους. Ο Λιθουανός με τρίποντο έκανε το 11-37 στο 13′, ενώ η διαφορά άγγιξε και τους 31 πόντους πάλι με δικό του καλάθι (13-44).

Το Περιστέρι δεν μπορούσε να αντιδράσει, ενώ ο Παναθηναϊκός συνέχιζε στο ίδιο υψηλό τέμπο. Δύο τρίποντα από τον Διαμαντίδη έκαναν το σκορ 25-58 στο 19′ και τελικά ο Πατ Καλάθης ο οποίος πήρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς τη θέση του Τσαρτσαρή στην 12άδα έγραψε το 28-60 του ημιχρόνου. Τα μόλις 3 λάθη του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με τα 7 κλεψίματα και την υπεροχή στα ριμπάουντ άφηναν τον Ομπράντοβιτς ικανοποιημένο.

Δύο πρόσωπα εμφάνισε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο. Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά και διατηρώντας τον έλεγχο έφτασαν τη διαφορά στους 35 πόντους (34-69). Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας κάπου εκεί εφησύχασαν, κατέβασαν ταχύτητα και με την άμυνα τους να πηγαίνει περίπατο, άφησαν τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να τρέξουν επιμέρους 19-5 και να μειώσουν σε 53-74.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο με πειραματισμούς από τον Ομπράντοβιτς σε πρόσωπα και συστήματα. Το «τριφύλλι» προσπάθησε να αγωνιστεί με υψηλό κίνητρο παρά την διαφορά που δεν τον βοηθούσε για κάτι τέτοιο. Αυτό που σίγουρα κατάφερε είναι να προσφέρει θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο του Περιστερίου. Και στο +36 το προβάδισμα (59-95), με το ματς να ολοκληρώνεται με σκορ 64-97.

Τα δεκάλεπτα: 9-29, 28-60, 53-74, 64-97.

Περιστέρι (Πεδουλάκης):
Παπαντωνίου 9 (7 ριμπάουντ), Καυκής 14 (2), Ψαρόπουλος 7, Μαρούγκας, Γιαννόπουλος 8 (6 ασίστ), Γιόβοβιτς 9 (3), Έντουαρντς 12, Πέτρουλας, Μίτροβιτς 2, Πρέκας, Τσιλούλης, Παραγιάννης 3.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 5, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 4, Λόγκαν 6 (2), Σάτο 11 (1), Πατ Καλάθης 6, Διαμαντίδης 16 (4), Βουγιούκας 8 ( 7 ριμπάουντ), Νικ Καλάθης 10, Σμιθ 11 (1), Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους 18.

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.