Σάββατο 18 Μαϊου 2024
Ο Πανιώνιος πέρασε από τα Ιλίσσια με 75-69 και επέστρεψε στις νίκες

Επέστρεψε στις νίκες ο Πανιώνιος, επικρατώντας εκτός έδρας 75-69 του Ηλυσιακού, στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην τεχνική ηγεσία. Οι γηπεδούχοι αύξησαν σε έξι τις ήττες τους στο ντεμπούτο του Γιώργου Ζευγώλη στον πάγκο, καθώς ούτε σήμερα κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη εντός έδρας νίκη.

Πρώτος σκόρερ των «κυανέρυθρων» ο Κρις Μπούκερ με 21 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Νίκος Παππάς και 10 ο Μαρκ Πέιν. Από τον Ηλυσιακό ξεχώρισε ο Μόρις Χάμπτον με 21 πόντους. Πρώτος σε συμμετοχές στην Α1 επί ΕΣΑΚΕ είναι από σήμερα ο Νίκος Χατζής που έφτασε τις 510 και άφησε στη 2η θέση τον Νίκο Μπουντούρη με 509.

Κλειστό παιχνίδι έγινε στο ά μέρος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία και. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με έναν πόντο 16-17 στο 10΄, αλλά βρέθηκε ν’ ακολουθεί με 4 στο ημίχρονο, 40-36. Στους γηπεδούχους ανήκε η τρίτη περίοδος, όταν ο Ηλυσιακός οικοδόμησε διαφορά 11 πόντων, 56-45, στο 29ο λεπτό.

Όμως μέσα σε ένα λεπτό, η ομάδα της Νέας Σμύρνης με πιεστική άμυνα και σερί 9-0 έριξε την τιμή της διαφοράς στο καλάθι, 56-54, στο 30΄. Μάχη σώμα με σώμα στην 4η περίοδο με τη διαφορά στους 2 πόντους, 67-69, υπέρ των φιλοξενούμενων ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Νίκος Παππάς ευστόχησε σε δύο βολές διαμορφώνοντας το 67-71, 25» πριν τη λήξη. Ο Σκοτ ήταν άστοχος σε σουτ τριών πόντων και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της ομάδας της Νέας Σμύρνης που μετρά μόνο μία ήττα, αυτή από τον ΑΓΟ Ρεθύμνου, μέχρι στιγμής στην Α1.

Διαιτητές: Φούφης-Ψαριανός-Ξενικάκης

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-36, 56-54, 69-75

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζευγώλης): Καφκής 1, Αράπης 4, Χάμπτον 21 (1), Αποστολίδης 8 (1), Χατζής 2, Σπανός 4, Δορκοφίκης 7, Σκοτ 11 (1), Τζόουνς 11, Παραγιός

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 5, Πέιν 10, Αθηναίου, Γκιμπς 7 (1), Μίλμπουρν 3 (1), Αθανασούλας 1, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 7, Παππάς 15 (2), Ντραγκίσεβιτς 1, Μπούκερ 21

Εγραψε ιστορία ο συγκλονιστικός Παναγιώτης Γκιώνης και πάει Παρίσι!

Ο πρωταθλητής του πινγκ πονγκ σε ηλικία 44 ετών κατάφερε κάτι που φαινόταν ουτοπικό και ανέλπιστο, αλλά το τεράστιο ταλέντο του και η αστείρευτη ψυχική του δύναμη