Σάββατο 18 Μαϊου 2024
Ο ΠΑΟΚ άλωσε το Αλεξάνδρειο, 72-63 τον Άρη

Στην 3η διαδοχική ήττα του υποχρέωσε τον Άρη ο ΠΑΟΚ, περνώντας νικηφόρα από το Αλεξάνδρειο, 72-63, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 7η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη και 5η στο σύνολο για τον «Δικέφαλο του Βορρά», που αποσπάστηκε τρεις βαθμούς από τους γηπεδούχους.

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Άξιοι συμπαραστάτες του ο ΜακΓκραθ (17π.) και ο Χαραλαμπίδης (15π.). Για μία ακόμη φορά, ο Μιχάλης Πελεκάνος αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του Άρη με 18 πόντους (3/5 τρίποντα), ενώ 16 πρόσθεσε ο Πάσαλιτς.

Μετά από ένα κλειστό πρώτο μέρος (30-35 στο ημίχρονο), ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι στην 3η περίοδο ξεφεύγοντας αρχικά με +9 στο 23ο λεπτό, 32-41, με καλάθι του Μαργαρίτη. Χάρη σε πιεστική άμυνα των παικτών του Μαρκόπουλου, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν πρόβλημα στην επίθεση του Άρη:

Ο «Δικέφαλος» προσπέρασε με +16, 36-52, με δίποντο του Χαραλαμπίδη για να ρίξει τη διαφορά στους 10 πόντους η ομάδα του Αγγέλου μέχρι το 30΄, με 5 πόντους του Πάσαλιτς και λέι απ του Σαρικόπουλου, 46-56.

Ο Άρης μείωσε ακόμη περισσότερο, 52-56, με τρίποντο του Πελεκάνου και δίποντο του Βεργίνη, αλλά το τρίποντο του Κασελάκη (52-59) αποτέλεσε έναυσμα στους συμπαίκτες του για νίκη μέσα στην έδρα του συμπολίτη. Έκτοτε ο Άρης κηνυγούσε και ο ΠΑΟΚ πήρε μία δίκαιη νίκη.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Σώμος-Παναγιώτου

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 30-35, 46-56, 63-72

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 16 (2), Χαντ 3, Πελεκάνος 18 (3), Τσιάρας, Ασημακόπουλος 2, Καραποστόλου 3 (1), Χαρίσης, Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος 8, Βεργίνης 6, Τσακαλέρης 3

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χάτσερ 2, Κασελάκης 3 (1), Χαραλαμπίδης 15 (2), ΜακΓκραθ 17 (1), Τσαϊρέλης, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 20, Λιάπης, Χαριτόπουλος 5

Μπαρτζώκας ενόψει Final Four: «Να σταθούμε πιο τυχεροί από τα δύο προηγούμενα» (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε για το παιχνίδι με την ΑΕΚ, αλλά και για το επικείμενο Final Four.