Σάββατο 18 Μαϊου 2024
Με ευκολία το 7 στα 7 για τον Ολυμπιακό

Την 7η διαδοχική νίκη του σημείωσε σήμερα ο Ολυμπιακός, που επικράτησε του Κολοσσού στο «Βενετοκλειο» με 88-72, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ. Αντίθετα αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα των γηπεδούχων. Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Πρίντεζης και Χάινς (11 ριμπάουντ) με 14 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και στα πρώτα πέντε λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε με ένα μικρό σερί να πάρει ένα προβάδισμα απέναντι στον Κολοσσό, που δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 10 πόντους διαφορά (15-25), ενώ συνέχισε να αγωνίζεται στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Πειραιά μάλιστα έφτασε μέχρι το +12 (19-31 και 29-41), ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του πρώτου μισού του αγώνα. Έτσι το πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώθηκε με 45-37 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν χαλάρωσε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και συνέχισε να παίζει πολύ καλά στην επίθεση

Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με 65-52 υπέρ της ομάδας του Πειραιά, ενώ στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-45, 52-65, 72-88.

Κολοσσός (Γκέκος): Γεωργαλλής 2, Κουμπούρας 11, Χάτεν 4, Καλαϊτζής 4, Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 17 (1), Ντέντι 11 (1), Κουκουλάς, Ντόλαρντ, Λάνγκφορντ 8, Τσαλδάρης 15 (3)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 14 (11 ριμπάουντ), Λο 2, Άντιτς 10 (2), Σπανούλης 7 (8 ασίστ), Περπέρογλου 9 (2), Σλούκας 2, Μαυροειδής, Πάουελ 10 (8 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 10 (7 ριμπάουντ)

Εγραψε ιστορία ο συγκλονιστικός Παναγιώτης Γκιώνης και πάει Παρίσι!

Ο πρωταθλητής του πινγκ πονγκ σε ηλικία 44 ετών κατάφερε κάτι που φαινόταν ουτοπικό και ανέλπιστο, αλλά το τεράστιο ταλέντο του και η αστείρευτη ψυχική του δύναμη