Σάββατο 18 Μαϊου 2024
Με... Braveheart τον Γκίμπσον πέρασε ο Ίκαρος από την Καλαμίτσα

Με… Braveheart τον Γκίμπσον πέρασε ο Ίκαρος από την Καλαμίτσα

Το δίποντο του Γκίμπσον στο κλειστό της Καλαμίτσας χάρισε στον Ίκαρο Καλλιθέας την τέταρτη νίκη του και πρώτη εκτός έδρας, 83-82, στερώντας της Καβάλας μία πρώτη νίκη μετά από επτά αγωνιστικές στην Α1 ανδρών.

Ο Γκίμπσον σημείωσε 23 πόντους, όσους πέτυχε και ο συμπαίκτης του, Αλέξης Κυρίτσης. Ο Βασίλης Σίμτσακ πρόσθεσε 14 για τους νικητές. Για την Καβάλα που διατηρούσε προβάδισμα με διψήφιο νούμερο διαφοράς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και 10 πόντους στο 36ο λεπτό, κορυφαίος ήταν και πάλι ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με 26 πόντους. Ο Κόουλμαν πρόσθεσε 18 πόντους και 15 ο Γκράντι

Με όπλο την άμυνα στο α΄ μέρος, η Καβάλα κράτησε στους 13 πόντους τον Ικαρο στο πρώτο δεκάλεπτο και στους 29 στο ημίχρονο. Γκαγκαλούδης και Κόουλμαν είχαν πετύχει από 14 πόντους στο 20λεπτο, την ώρα που ο Ίκαρος περνούσε… δύσκολες ώρες με τον Γκίμπσον να μετρά 10 πόντους και τον Κυρίτση 9. Μέχρι το 30΄, οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν το -20 σε -10, 66-56 στο 30΄. Στο +10 η Καβάλα και μέχρι 4 λεπτά πριν τη λήξη, 77-67. Με επιμέρους σκορ 2-10, ο Ικαρος μείωσε στο καλάθι, 79-77 (με τρίποντα των Κυρίτση και Βρκιτς). Με μία βολή ο Κόουλμαν διαμόρφωσε το 80-77, αλλά ο Σίμτσακ «έγραψε» το 80-79. Το φάουλ του Μανωλόπουλου έστειλε τον Κυρίτση στη γραμμή των βολών, 80-81 και παρά το δίποντο του Κόουλμαν, 82-81, ο Γκίμπσον «έκλεψε» την τόσο πολυαναμενόμενη νίκη από τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 49-29, 66-56, 82-83.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Παπαπέτρου-Κατρακούρας

ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Γαλάνης): Μανωλόπουλος 12 (2), Στυλιανού 7 (1), Στεφανίδης 2, Γκράντι 15 (4), Μίτροβιτς, Γκαγκαλούδης 26 (4), Κρστέβσκι, Κόουλμαν 18, Ίλιεβ 2

ΊΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Στραντ 3 (1), Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 23 (3), Βρκιτς 7 (1), Ουάιατ 3, Φαγιέ 8 (2), Γκίμπσον 23 (4), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 2, Σίμτσακ 14

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ,ΑΠΕ

Αήττητη πρωταθλήτρια η Λεβερκούζεν (2-1), αποθέωση για Ρόις στη νίκη της Ντόρτμουντ (4-0, vid)

Η Λεβερκούζεν τελείωσε την φετινή Bundesliga πρώτη και αήττητη (2-1) – «Πάρτι» της Ντόρτμουντ στην Βεστφαλία στο τελευταίο παιχνίδι του Ρόις (4-0).