Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, 70-60 τον Ίκαρο Καλλιθέας

Την 3η νίκη του και δεύτερη μέσα στο Αλεξάνδρειο πανηγύρισε ο Άρης, επικρατώντας 70-60 του Ικάρου για την 9η αγωνιστική στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Για την ομάδα της Καλλιθέας δεν επετεύχθη ο στόχος για μία τέταρτη σερί νίκη και τελικά επήλθε η 4η ήττα.

Παρά το 6-0 του Άρη μετά το τζάμπολ, ο Ίκαρος «απάντησε» με επιμέρους σκορ 17-2 με την… υπογραφή των Λαρεντζάκη, Σίμτσακ και Γιαννακίδη και ξέφυγε νωρίς με +9 (8-17). Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου προσπαθούσαν ν’ αντιδράσουν, πλησίασαν 12-19, αλλά ο Βρκιτς έξω από τα 6.75 έδωσε εκ νέου ώθηση στον Ίκαρο (12-22).

Μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, πάντως, ο Άρης «απάντησε» με σερί 5-0 (τρίποντο Βεζένκοφ και λέι απ του Σαρικόπουλου), μειώνοντας σε 17-22. Ένα σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο παρουσίασαν οι γηπεδούχοι στη 2η περίοδο, όπως φαίνεται και από το 22-12 στα δέκα λεπτά που μεσολάβησαν μέχρι το ημίχρονο.

Αρχικά, η ομάδα της Καλλιθέας είχε εκτοξεύσει τη διαφορά στο +11 (17-28), αφού ο Γκίμπσον μπήκε «ζεστός» και εξαπέλυσε δύο διαδοχικές τρίποντες «βόμβες». Απέμεναν οκτώ λεπτά για την ανάπαυλα, κατά τα οποία, εγκλωβισμένοι στην άμυνα του Άρη, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη σημείωσαν μόλις 6 πόντους.

Στον αντίποδα, τα τρίποντα των Πάσαλιτς, Ασημακόπουλου, ο επιθετικός οίστρος του οργανωτή Δημήτρη Βεργίνη και η υπεροχή του Κώστα Χαρίση στη ρακέτα επέφεραν 22 πόντους στην επίθεση για τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα το 39-34 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Μάλιστα το επιμέρους σκορ του Άρη σταμάτησε στο 16-2 με την έναρξη της 3ης περιόδου, όταν ο Άρης προηγήθηκε με 43-34. Οι παίκτες του Ίκαρου αντέδρασαν μειώνοντας στον πόντο (53-52) με 2/2 βολές του Φαγιέ, ενώ ο Πάσαλιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ της 3ης περιόδου (56-52).

Μία τελευταία προσπάθεια έκανε ο Ίκαρος για θετικό αποτέλεσμα, όταν ανέκτησε το προβάδισμα στο 32ο λεπτό (56-57). Δύο λεπτά αργότερα ο Φαγιέ ισοφάρισε σε 59-59 και ακολούθησαν δύο διαδοχικά τρίποντα από Καραποστόλου και Ασημακόπουλο για το 65-59. Το σερί του Άρη σταμάτησε στο 11-0 (70-59) και ο Γκίμπσον με 1/2 βολές απλά διαμόρφωσε το τελικό 70-60.

Διαιτητές: Φούφης-Μάνος-Γεωργιάδης