Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Στην εκπνοή  πήρε τη νίκη ο Απόλλων Π. επί του Πανελευσινιακού

Στην εκπνοή πήρε τη νίκη ο Απόλλων Π. επί του Πανελευσινιακού

Την δεύτερη εφετινή εκτός έδρας νίκη του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών σημείωσε ο Απόλλων Πατρών, που επικράτησε 69-68 του Πανελευσινιακού στο κλειστό του Περιστερίου.

Μετά τα πρώτα «αναγνωριστικά» λεπτά, οι Αχαιοί επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν σε διψήφια διαφορά στο 8′ (11-21), αλλά ο Πανελευσινιακός «ροκάνισε» τη διαφορά και ισοφάρισε 25-25 στο 15′.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 37-31 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και 45-36 στο 25′.

Ο Νίκου με τρίποντο έφερε τον Πανελευσινιακό στο +9 (48-39) στο 26′, ενώ ο Κυριακόπουλος έδωσε με τον ίδιο τρόπο «αέρα» 10 πόντων στους γηπεδούχους στο 29′ (52-42). Ο Πανελευσινιακός είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (59-51) στο 32′, αλλά ο Απόλλωνας, στηριζόμενος στην πολύ καλή άμυνά του, έκανε επιμέρους σκορ 6-14 και ισοφάρισε 65-65 στο 39′, με αποτέλεσμα ο νικητής να κριθεί στις λεπτομέρειες: ο Παπανικολόπουλος με 1/3 βολές «έγραψε» το 66-65, αλλά ο Πέτροβιτς έβαλε μπροστά τον Απόλλωνα (66-67).

Ο Λιακόπουλος με λέι απ έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους, 23» πριν από το τέλος, ενώ ο ΜακΚόλουμ διαμόρφωσε το 68-69 στα 16» με βολές. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν το νικητήριο καλάθι, αλλά ο Τέρνερ έκοψε εντυπωσιακά το λέι απ του Παπανικολάου και χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Γκόντας, Παπαπέτρου, Τσώνος Β.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 2, Νίκου 5 (1), Παπανικολόπουλος 14 (1), Παπανικολάου 11 (1), Δημάκος 2, Μαγκουνής 4, Λιακόπουλος 13 (1), Δεληγιάννης 11, Καμπ, Τσιάκος 6, Μαντζιωρης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): ΜακΚόλουμ 9, Αργυρόπουλος 12, Γκραντ 13 (2), Λιανός 5, Πέτροβιτς 12 (2), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 6 (1), Ζαφείρης, Τέρνερ 6, Κρόλο 6.