Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και έπιασε 100

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε στο κλειστό του ΣΕΦ του Ηλυσιακού με το εντυπωσιακό τελικά 113-75 παρέμεινε αήττητος για 10η συνεχόμενη αγωνιστική φέτος στην Α1 μπάσκετ.

Με προβλήματα στην άμυνα οι «ερυθρόευκοι» πρηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-18. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το παιχνίδι τους στον επιθετικό τομέα, διέλυσαν την άμυνα του Ηλυσιακού και κατάφεραν να πετύχουν σε 10 λεπτά 34 πόντους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να καταφέρει να πάρει μία διαφορά 12 πόντων από την ομάδα των Ιλισίων, καθώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 55-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 82-58, ενώ στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να συνεχίσουν και πάλι στον ίδιο ρυθμό. Μάλιστα ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να πιάσει τους 100 πόντους, καθώς η άμυνα του Ηλυσιακού ήταν κάκιστη.