Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Νικηφόρα πέρασε το Ρέθυμνο από τη Γλυφάδα

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε το Ρέθυμνο, που επικράτησε του Ικαρου στη Γλυφάδα με 66-61 χάρη στη διαφορά που εξασφάλισε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αυτή ήταν η 6η νίκη του Ρεθύμνου στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο Ίκαρος έχει ρεκόρ 5-5.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι. Τα πολλά λάθη της ομάδας του Στέργιου Κουφού έδωσαν τη δυνατότητα στον Ίκαρο να πάρει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (18-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα ισορρόπησαν και οι Ρεθυμνιώτες, όντες πιο ανεβασμένοι, έκλεισαν το ημίχρονο έναν πόντο πίσω από τους γηπεδούχους (31-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο άρχισε να παίζει καλύτερα, κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τον αντίπαλό του και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά 48-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να κρατήσουν τη διαφορά και όχι μόνο τα κατάφεραν, αλλά επτά λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης οι παίκτες του Στέργιου Κουφού «άνοιξαν» τη διαφορά στους εννιά πόντους. Ο Ικαρος δεν τα παράτησε, προσπάθησε να μειώσει, αλλά αυτό ήταν το μόνο που κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 66-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 31-30, 45-48, 61-66.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος, Μπίκας.

ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ 2, Λαρεντζάκης 13 (2), Βρικτς 8 (1), Ουαϊατ, Φαγιέ 5, Γκίμπσον 12 (1), Γιαννακίδης 4 (1), Αγαδάκος, Σίμτσακ 17.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Καλλινικίδης, Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 7 (1), Ντούβνιακ 18 (2), Κόμματος 3, Κάρτερ 9 (1), Λάτοβιτς 2, Πετγουέι 10, Κόλιμον, Χορν 9 (1).

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ,ΑΠΕ

Μεγάλη ανατροπή για τη Super League της νέας σεζόν – Ποιος είναι το φαβορί για τον τίτλο…

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να πήρε το φετινό πρωτάθλημα, αλλά δεν είναι το φαβορί για το επόμενο…