Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ο Πανιώνιος έγινε «πάνθηρας» στη... β' παράταση της Πάτρας

Ο Πανιώνιος έγινε «πάνθηρας» στη… β’ παράταση της Πάτρας

Ο Πανιώνιος συνεχίζει να προελαύνει εκτός έδρας (5 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις), με τελευταίο «θύμα» του τον Απόλλωνα στην Πάτρα. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 99-93 στη δεύτερη παράταση (76-76 κ.α., 87-87 α' παρ.) των Αχαιών, για την 10η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, παρέμειναν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με ένα ματς λιγότερο και έδωσαν τέλος στο σερί των δύο διαδοχικών επιτυχιών του Απόλλωνα.

Ο Πανιώνιος συνεχίζει να προελαύνει εκτός έδρας (5 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις), με τελευταίο «θύμα» του τον Απόλλωνα στην Πάτρα. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 99-93 στη δεύτερη παράταση (76-76 κ.α., 87-87 α’ παρ.) των Αχαιών, για την 10η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, παρέμειναν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με ένα ματς λιγότερο και έδωσαν τέλος στο σερί των δύο διαδοχικών επιτυχιών του Απόλλωνα.

Με τον Παππά να μπαίνει «ζεστός» στο παρκέ και τον Γιάνκοβιτς να εκτελεί από τα 6.75, ο Πανιώνιος «πάτησε γκάζι» από το τζάμπολ και στο 8ο λεπτό του αγώνα βρέθηκε στο 20-6, μετά από κάρφωμα του Καββαδά, ενώ μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +8 (20-12). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και, παρά την εκνευριστική αστοχία τους, κυρίως σε βολές (4/12) και σε τρίποντα (0/4), ισορρόπησαν τα ριμπάουντ, έκλεισαν την άμυνα τους (7 κλεψίματα, ενώ υποχρέωσαν σε 10 λάθη τους «κυανέρυθρους») και με επιμέρους σκορ 16-9 πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -1 (29-28).

Συγκεντρωμένο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο και για τις δύο ομάδες, οι οποίες υπέπεσαν σε μόλις ένα λάθος. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το… χέρι τους από τα 6.75, κέρδισαν τις μάχες των ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους Παππά (έφτασε τους 19 πόντους) και Γιάνκοβιτς, με αποτέλεσμα η λήξη του δεκαλέπτου να τους βρει στο -5 (57-52). Τα τρίποντα των Μπατή και Παππά κράτησαν το προβάδισμα για τον Πανιώνιο, κάθε φορά που ο Απόλλων επιχειρούσε την ανατροπή. Ωστόσο, στα 2» πριν τη λήξη κι ενώ οι «κυανέρυθροι» βρίσκονταν στο +3 (76-73), ο ΜακΚόλουμ έκλεψε την μπάλα από τον Παππά, με τον Μπατή να υποπίπτει σε λανθασμένο φάουλ στον Γκραντ σε προσπάθεια του τελευταίου για τρίποντο.

Ο Γκραντ εξαργύρωσε το… δώρο και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Πανιώνιο να προηγείται 87-85 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά να χάνει και πάλι ένα δικό του παιχνίδι, καθώς ο ΜακΚόλουμ κέρδισε φάουλ στην εκπνοή και ισοφάρισε σε 87-87, στέλνοντας την αναμέτρηση στη δεύτερη παράταση. ΜακΚόλουμ και Γκραντ χάρισαν γρήγορα το προβάδισμα με 93-89 στον Απόλλωνα, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Γιάνκοβιτς, ο οποίος σκόραρε, μοίρασε ασίστ και πήρε καθοριστικά ριμπάουντ στο εντυπωσιακό σερί 12-0 του Πανιωνίου που ακολούθησε και χάρισε στη νίκη στους «κυανέρυθρους» με 99-93.

Τα δεκάλεπτα:
12-20, 28-29, 52-57, 76-76 (κ.α.), 87-87 (α’ παρ.), 93-99 (β’ παρ.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Φούφης, Πουρσανίδης Κ., Τζαφλέρης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): ΜακΚόλουμ 21, Αργυρόπουλος 11, Γκραντ 19 (1), Λιανός 11, Πέτροβιτς 23 (3), Κλάιμπερ 2, Ζαφείρης, Τέρνερ 4, Κρόλο 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 1, Πέιν 2, Αθηναίου 4, Κις, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 16 (3), Γιάνκοβιτς 24 (2), Καββαδάς 4, Παππάς 31 (2), Ντραγκίτσεβιτς, Μπούκερ 11.

Μεγάλη ανατροπή για τη Super League της νέας σεζόν – Ποιος είναι το φαβορί για τον τίτλο…

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να πήρε το φετινό πρωτάθλημα, αλλά δεν είναι το φαβορί για το επόμενο…