Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Σημάδια ανάκαμψης για τον Ηλυσιακό που νίκησε στη Δράμα

Δεύτερη σερί νίκη για τον Ηλυσιακό. Η ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη, σε αγώνα για την 12η ημέρα της Α1 μπάσκετ, επικράτησε 83-80 εκτός έδρας του ΚΑΟΔ και δείχνει σημάδια ανάκαμψης στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Πρώτος σκόρερ των νικητών, οι οποίοι προέρχονταν από νίκη απέναντι στον Ίκαρο, ήταν ο Στόγκλιν που σημείωσε 28 πόντους.

Ο Πάλμερ με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο βοήθησε τον ΚΑΟΔ να παρει προβαδισμα οκτώ πόντων στο 17′ (37-29) όμως ο Ηλυσιακός με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε στους δύο πόντους (39-37) με τη λήξη του 20λεπτου. Για τον Ηλυσιακό, ο οποίος προερχόταν από τη νίκη ψυχολογίας της προηγούμενης εβδομάδας, οι Αναγκόνιε και Στόγκλιν είχαν από 11 πόντους.

Με έναν εκπληκτικό Χατζή στο τρίτο δεκάλεπτο, που σημείωσε 12 πόντους (με 3/3 τρίποντα), ο Ηλυσιακός πήρε προβάδισμα ενός πόντου (59-60) στο 30′, όμως το μόνο βέβαιο ήταν πως το φινάλε δεν θα προσφερόταν για… καρδιακούς. Ο Ντάλε στο 39` έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων για τους γηπεδούχους (77-72), όμως οι φιλοξενούμενοι με επι μέρους σκορ 3-11 πήραν τη νίκη-ανάσα με 83-80.

Πρώτος σκόρερ ο Στόγκλιν με 28 πόντους, όμως τον τίτλο του MVP διεκδικεί αν μη τι άλλο ο Χατζής, ο οποίος «εκτέλεσε» τους γηπεδούχους κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Στην αντίπερα όχθη ο Πάλμερ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-37, 59-60, 80-83