Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ο ΚΑΟΔ χάλασε τη... φιέστα στην πρώτη της Ελευσίνας

Ο ΚΑΟΔ χάλασε τη… φιέστα στην πρώτη της Ελευσίνας

Ο ΚΑΟ Δράμας χάλασε την επιστροφή της Πανελευσινιακού στη φυσική έδρα του, τη «Γούβα», περνώντας νικηφόρα μετά από «χιτσκοκικό» φινάλε, 76-74, για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η ομάδα της Δράμας πανηγύρισε τη 2η εκτός έδρας νίκη της και 5η στο σύνολο, ενώ η ομάδα της Ελευσίνας παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου με 2 νίκες - 11 ήττες.

Ο ΚΑΟ Δράμας χάλασε την επιστροφή της Πανελευσινιακού στη φυσική έδρα του, τη «Γούβα», περνώντας νικηφόρα μετά από «χιτσκοκικό» φινάλε, 76-74, για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η ομάδα της Δράμας πανηγύρισε τη 2η εκτός έδρας νίκη της και 5η στο σύνολο, ενώ η ομάδα της Ελευσίνας παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου με 2 νίκες – 11 ήττες.

Ο Πανελευσινιακός προηγήθηκε με 7-3 με τρίποντο του Κυριακόπουλου και 12-5 με τρίποντο του Γκίμπσον, αλλά έκτοτε οι Δραμινοί ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 2-10 προσπέρασαν με 14-15. Με λέι απ ο Λιακόπουλος έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα της Ελευσίνας, αλλά ο Ζάρας ευστόχησε έξω από τα 6.75 για τον ΚΑΟΔ και η πρώτη περίοδος έληξε, 16-18 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με 7 διαδοχικούς πόντους από τον Παπανικολάου, ο Πανελευσινιακός πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα στη 2η περίοδο, 23-18. Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα, όμως δεν κατάφεραν να οικοδομήσουν διαφορά, καθώς Κακαρούδης, Ζάρας και Πάλμερ απαντούσαν, 28-28, στο 17ο λεπτό. Οι τρεις τους ήταν και οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της ομάδας της Δράμας μέχρι το ημίχρονο, αφού κέρδιζαν το ένα φάουλ μετά το άλλο από τους παίκτες του Σκαραφίγκα και φτάνοντας όλοι τους διψήφιο νούμερο πόντων έδωσαν αέρα 11 πόντων, 28-39 στην ομάδα τους. Διαφορά υπέρ τους που διεύρυναν ακόμη περισσότερο μέχρι το ημίχρονο, 31-43 (+12).

Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη επέβαλλαν το ρυθμό τους και στην 3η περίοδο, ο Θοδωρής Ζάρας ήταν η «αιχμή του δόρατος» και με επιμέρους σκορ 22-19 δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα μέχρι το 30΄. Ο Σπύρος Μαγκουνής προσπαθούσε μόνος του για τον Πανελευσινιακό, αλλά το μόνο που πέτυχε σ’ αυτό το διάστημα ήταν να μειώσει σε 53-59 και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ακεψιμαϊδη, 53-62. Η ομάδα της Ελευσίνας έκανε απέλπιδα -όπως αποδείχθηκε- προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο: Αρχικά μείωσε σε 60-64, ενώ με εναπομείναντα χρόνο 1 λεπτό, ο Λιακόπουλος διαμόρφωσε το 69-73.

Ο Κυριακόπουλος στη συνέχεια είχε δύο ευκαιρίες να γίνει ήρωας για τους γηπεδούχους, αλλά αποδείχτηκε… μοιραίος. Αν και ευστόχησε σε τρίποντο κερδίζοντας και το φάουλ, αστόχησε στη βολή με αποτέλεσμα να μην καταφέρει την ισοφάρηση (72-73). Ο Κυριακόπουλος ήταν και αυτός που υπέπεσε σε φάουλ στον Θοδωρή Ζάρα, με τον τελευταίο να ευστοχεί και στις δύο βολές, 72-75. Ο Σπύρος Μαγκουνής με μακρινό σουτ μείωσε σε 74-75. Στη συνέχεια ο Ζάρας αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, ο Μαγκουνής μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ, αλλά ο Κυριακόπουλος ήταν άστοχος στο λέι απ που επιχείρησε. Τελικά, ο Πάλμερ κέρδισε φάουλ και ευστοχώντας στη δεύτερη βολή διαμόρφωσε το τελικό, 74-76.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-43, 53-62, 74-76

Διαιτητές: Φούφης, Ψαριανός, Γεωργιάδης

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 11 (3), Νίκου 3, Παπανικολόπουλος 6, Παπανικολάου 10 (2), Γκίμπσον 18 (2), Μαγκουνής 8 (1), Λιακόπουλος 13 (1), Δεληγιάννης, Καμπ 2, Τσιάκος 3, Τζόινερ, Αβραμίδης

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 2, Καλαϊτζίδης 4, Ακεψιμαϊδης 5 (1), Μπενάς, Μισέλ 9, Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 16 (1), Ντέιλ, Ζάρας 25 (2), Ιωάννου, Πάλμερ 15

Ο «Superman» Ποντένσε έκλεισε εισιτήριο για τις 25 Ιουλίου, ο Ολυμπιακός όμως θέλει Ευρώπη στις… 25 Σεπτέμβρη (vids)

Ο Ντανιέλ Ποντένσε ανάγκασε τη Λεωφόρο να υποκλιθεί στο ταλέντο του και έκανε ήδη μια… δουλειά για τον Ολυμπιακό. Αλλά…