Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Σταθερός εντός τετράδας ο Πανιώνιος, 82-75 τον Ίκαρο

Ο Πανιώνιος επικράτησε 82-75 του Ίκαρου Καλλιθέας, ανέβηκε (προσωρινά;) στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και εδραίωσε την παρουσία του στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Παππάς με 22 πόντους.

Ο Πανιώνιος ακολουθούσε στο σκορ μέρι και σχεδόν τα μισά της δεύτερης περιόδου. Μόλις στο 17ο λεπτό, με δίποντο του Παππά, μπόρεσε να πάρει προβάδισμα δύο πόντων (28-26), διαφορά που διατηρήθηκε και… διπλασιάστηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (41-37). Ο Γιάνκοβιτς ήταν ο μοναδικός παίκτης των γηπεδούχων με διψήφιο αριθμό πόντων (10π.), ενώ στην αντίθετα όχθη ο Ίκαρος είχε τον Πάντιτς με 11 πόντους αλλά και εννέα ομαδικά λάθη (έναντι μόλις τεσσάρων του Πανιωνίου), τα οποία του στοίχισαν και το προβάδισμα.

Με τους Παππά και Γιάνκοβιτς σε ρόλο… εκτελεστών, ο Πανιώνιος πήρε στο 23` προβάδισμα επτά πόντων (44-37), όμως ο Ίκαρος στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων με αποτέλεσμα να μειώσει στον πόντο στο 26` (49-48) αλλά και με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (56-55). Ο Παππάς και πάλι στο 33` έδωσε ανάσα οκτώ πόντων στον Πανιώνιο (66-58), ο οποίος πιο ψύχραιμος στα τελευταία κρίσιμα λεπτά «κλείδωσε» τη νίκη, την πέμπτη εφετινή στο κλειστό της Αρτάκης. Τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με καλύτερο εξ αυτών τον Παππά που έφτασε τους 22 πόντους, δύο περισσότερους από τον Γιάνκοβιτς. Οι Μίλμπουρν και Αθανασούλας πρόσθεσαν 10 και 11 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 41-39, 56-55, 82-75.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Γ. Πουρσανίδης, Κ. Πουρσανίδης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 1, Αθηναίου 1, Κις 2, Μίλμπουρν 10, Αθανασούλας 11 (3), Μπατής 7 (2), Γιάνκοβιτς 20 (2), Καββαδάς, Παππάς 22 (2), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 6.

ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 4, Βρκιτς 11 (1), Ντελκ, Φαγιέ 12 (2), Γκίμπσον 9 (2), Γιαννακίδης 13 (3), Μήτσιαλος, Σίμτσακ 12, Πάντιτς 14.