Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Βολή τη βολή πήρε τη νίκη ο Πανιώνιος

Με 7/10 εύστοχες βολές στο τελευταίο λεπτό, ο Πανιώνιος επικράτησε 75-73 του ΚΑΟ Δράμας μετά από ένα φινάλε - θρίλερ και πανηγύρισε την έκτη εφετινή εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ.

Με 7/10 εύστοχες βολές στο τελευταίο λεπτό, ο Πανιώνιος επικράτησε 75-73 του ΚΑΟ Δράμας μετά από ένα φινάλε – θρίλερ και πανηγύρισε την έκτη εφετινή εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ.

Με όπλο την ευστοχία από την περιφέρεια και τα συνεχόμενα τρίποντα ο Πανιώνιος πήρε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ. Δύο απανωτές «βόμβες» του Μίλμπουρν έκαναν το 6-5 ενώ νέο τρίποντο του Αθηναίου και καλάθι του Μίλμπουρν ανέβασαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (14-9). Ο ΚΑΟΔ αντέδρασε με τον Μπάβτσιτς ισοφαρίζοντας 20-20 με τον Καββαδά με κάρφωμα να διαμορφώνει το 22-20 του δεκάλεπτου με τον Πανιώνιο όμως να έχει πολλά λάθη. Στη δεύτερη περίοδο με το σκορ ισόπαλο 23-23, συνεχίστηκε ο βομβαρδισμός από τρίποντα αφού κατά σειρά Κις, Μίλμπουρν και Γιάνκοβιτς έτρεξαν ένα 9-0 σερί διαμορφώνοντας το σκορ στο 32-23 (14′) με τους κυανέρυθρους να έχουν 6/9 τρίποντα. Με νέο τρίποντο από τον Μπίλι Κις η διαφορά ανέβηκε στους 10 (40-30 στο 18′) με τον ΚΑΟΔ να μειώνει σε 40-34.

Ο Πανιώνιος με σερί 9-2 ανέβασε τη διαφορά στο +13 (49-36) αλλά τα νέα απανωτά λάθη στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στον ΚΑΟΔ να μειώσει στο τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-53). Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Κακαρούδης περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα πήραν προβάδισμα με δύο πόντους (70-68), Ωστόσο οι εύστοχες βολές των Παππά, Γιάνκοβιτς έφεραν το σκορ στο 72-70 υπέρ του Πανιωνίου, ο οποίος με συνολικά 7/10 βολές στο διάστημα αυτό πανηγύρισε τη νίκη, την 11η στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 40-34, 56-53, 75-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Παναγιώτου, Βαρδάλος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν, Αθηναίου 5 (1), Κις 6 (2), Μίλμπουρν 19 (3), Αθανασούλας, Μπατής 6 (2), Γιάνκοβιτς 12 (2), Καββαδάς 3, Παππάς 14 (1), Αγραβάνης, Μπούκερ 6

ΚΑΟΔ (Γιώργος Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 10, Καλαϊτζίδης 8, Ακεψιμαϊδης, Μπένας, Μισέλ 10, Μπάβτσιτς 10 (2), Κακαρούδης 10 (2), Ντέιλ 9 (2), Ζάρας 3, Ιωάννου, Πάλμερ 13 (1)

Ο «Superman» Ποντένσε έκλεισε εισιτήριο για τις 25 Ιουλίου, ο Ολυμπιακός όμως θέλει Ευρώπη στις… 25 Σεπτέμβρη (vids)

Ο Ντανιέλ Ποντένσε ανάγκασε τη Λεωφόρο να υποκλιθεί στο ταλέντο του και έκανε ήδη μια… δουλειά για τον Ολυμπιακό. Αλλά…