Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
Φλερτάρει με την πρωτιά ο ΠΑΟ μετά το 81-62 επί του Άρη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 81-62 του Άρη στο ΟΑΚΑ στο κλείσιμο της «αυλαίας» της 14ης αγωνιστικής και μείωσε στον βαθμό τη διαφορά από τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι των «αιωνίων» να έρχεται στις 4 Φεβρουαρίου. Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν τη 12η νίκη τους στην Α1 ανδρών και πλέον επικεντρώνονται στην ανατροπή του Ολυμπιακού από την κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη θα επιχειρήσει το «διπλό» στο ΣΕΦ και φυσικά την κάλυψη της διαφοράς της ήττας στο ΟΑΚΑ (64-60) για να πάρουν την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Με τους Καπόνο, Ούκιτς και Ξανθόπουλο να εκτελούν από την περιφέρεια και τον Λάσμε κοντά στο καλάθι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κυριάρχησε στα ριμπάουντ (κυρίως στα επιθετικά), οδήγησε με την άμυνα του σε διαδοχικά λάθη τον Άρη και δεν δυσκολεύτηκε να οικοδομήσει γρήγορα μία διψήφια διαφορά ασφαλείας. Με τρίποντο του Καπόνο, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 11-2 (στο 4′), ενώ ο Ξανθόπουλος στο 7′ διαμόρφωσε το 14-7 για να κλείσουν οι γηπεδούχοι το δεκάλεπτο στο +11 (22-11). Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα, βελτιώνοντας τις επιστροφές του και τη δημιουργία (έφτασε τις 11 ασίστ), ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο να εκτοξεύσει τη διαφορά στους +19 πόντους (44-25 στο 18′) και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια χωρίς να απειληθεί…

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Πάσαλιτς, με τον Βόσνιο γκαρντ να… οργιάζει επιθετικά και να δίνει στην ομάδα του το δικαίωμα στο όνειρο της ανατροπής. Ο Πάσαλιτς σημείωσε τους 13 (με 3 τρίποντα) από τους 15 πόντους του Άρη στο επιμέρους σκορ 15-7, με το οποίο οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στο 25′ στους -6 πόντους (45-51), αλλά ήταν απελπιστικά μόνος με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να βρει λύσεις από Ούκιτς και Διαμαντίδη και να μπει στην τελευταία περίοδο στο +12 (59-47). Τυπικής διαδικασίας ο… επίλογος, με τους «πράσινους» να εκτοξεύουν γρήγορα τη διαφορά στους +20 πόντους (73-53) και να μην κοιτάζουν πίσω…

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 44-30, 59-47, 81-62.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταβουλαρέας-Διαμαντής-Αναστόπουλος Αντ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 6 (1), Καπόνο 10 (2), Ούκιτς 12 (1), Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 10, Ξανθόπουλος 10 (1), Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 5.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 20 (4), Χαντ 18 (3), Πελεκάνος 7 (2), Βεζένκοφ, Τσιάρας, Ασημακόπουλος 9 (1), Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 2, Τσακαλέρης.

«Αυτό είναι ξενοφοβία» – Στην αντεπίθεση οι Πολωνοί για την κριτική στον Σιμόν Μαρτσίνιακ

Οι Πολωνοί πέρασαν στην αντεπίθεση για την κριτική των Γερμανών στον διαιτητή του αγώνα Ρεάλ-Μπάγερν, Σιμόν Μαρτσίνιακ.