Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Ο Απόλλων Πάτρας πέρασε στην παράταση από τη Δράμα

Την τρίτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ πανηγύρισε ο Απόλλων Πατρών, επικρατώντας στην Δράμα του τοπικού ΚΑΟΔ με 101-88 στην παράταση (κανονικός αγώνας 76-76), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Με τη νέα επιτυχία τους οι Αχαιοί εδραιώνονται στην έκτη θέση της κατάταξης, ενώ αντίθετα η μακεδονική ομάδα βρίσκεται πλέον μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Την τρίτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ πανηγύρισε ο Απόλλων Πατρών, επικρατώντας στην Δράμα του τοπικού ΚΑΟΔ με 101-88 στην παράταση (κανονικός αγώνας 76-76), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Με τη νέα επιτυχία τους οι Αχαιοί εδραιώνονται στην έκτη θέση της κατάταξης, ενώ αντίθετα η μακεδονική ομάδα βρίσκεται πλέον μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο ΚΑΟΔ φάνηκε να ελέγχει το ματς στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα προηγήθηκε 36-28 στο 18΄, με πρωταγωνιστή τον Κακαρούδη (12π. στο πρώτο ημίχρονο) και άξιο συμπαραστάτη του τον Πάλμερ. Ομως, δύο τρίποντα των Ερτσεγκ και Γκραντ μείωσαν σε 36-34 στο τελος του πρώτου μέρους και έδωσαν το… έναυσμα για την αντεπίθεση των Πατρινών.

Με κορυφαίους τους δύο προαναφερθέντες, ο Απόλλων πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και κατάφερε να «οικοδομήσει» μία μικρή διαφορά, παρά την υστέρησή του στα ριμπάουντ. Στην τέταρτη περίοδο «ανέβασε στροφές» ο ΜακΚόλουμ, όμως το ίδιο έκανε από την άλλη πλευρά και ο Νόουλς, κρατώντας στο παιχνίδι τους γηπεδούχους.

Περίπου ενάμισι λεπτό πριν το τέλος ο Απόλλων προηγήθηκε 73-66 και φάνηκε να «καθαρίζει» το παιχνίδι, αλλά οι Δραμινοί δεν τα παράτησαν και ο Νόουλς με τρίποντο δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ισοφάρισε (76-76) και έστειλε το ματς στην παράταση.

Κι ενώ η ψυχολογία ήταν σαφώς με το μέρος του ΚΑΟΔ, ο ΜακΚόλουμ είχε διαφορετική άποψη. Ο Αμερικανός γκαρντ «βομβάρδισε» το αντίπαλο καλάθι με τρία τρίποντα και συνολικά 11 πόντους στην παράταση, οι «μελανόλευκοι» πέτυχαν συνολικά 25 πόντους (!) στο έξτρα πεντάλεπτο και έφτασαν στη νίκη με 101-88, «βυθίζοντας» πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη τους Δραμινούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι παράταση -και μάλιστα διπλή- είχε χρειαστεί και στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου, στην Πάτρα, μόνο που τότε είχαν χαμογελάσει στο τέλος οπι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη (92-89).

Τα δεκάλεπτα:
16-15, 36-34, 47-54, 76-76 (κ.α.), 88-101 (παρ.).

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Ταβουλαρέας, Σταματόπουλος

ΚΑΟΔ (Γιώργος Καλαφατάκης):
Νόουλς 18 (3τρ., 11ρ.), Καλαϊτζίδης 2, Ακεψιμαϊδης 4 (1), Μπένας, Μισέλ 3, Μπάβτσιτς 3, Κακαρούδης 12 (10ρ.), Ζάρας 4, Ιωάννου 17 (1), Πάλμερ 14, Ρόου 11 (2)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας):
ΜακΚόλουμ 31 (4), Αργυρόπουλος 5, Καπερώνης, Γκραντ 28 (3), Λιανός, Ερτσεγκ 13 (2τρ., 13ρ.), Πέτροβιτς 14 (2), Πελεκούδας, Ζαφείρης 2, Μολφέτας, Τέρνερ 8, Κρόλο

Μπαρτσελονέτα – Ολυμπιακός 13-13 (5-6 πεν.): Στο Final-4 του Champions League o Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπαρτσελονέτα στα πέναλτι (13-13 κ.δ., 6-5 πεν.) και προκρίθηκε στο Final-4 του LEN Champions League.