Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ο ΠΑΟ πήρε εκδίκηση από τον Ίκαρο και σκέφτεται πλέον τη Ζαλγκίρις

O Παναθηναϊκός με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του 14ου τίτλου Κυπέλλου στην ιστορία του, πήρε... εκδίκηση από τον Ίκαρο Καλλιθέας για την επώδυνη ήττα στον πρώτο γύρο της Α1, νικώντας  με 97-72 στο ΟΑΚΑ.

O Παναθηναϊκός με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του 14ου τίτλου Κυπέλλου στην ιστορία του, πήρε… εκδίκηση από τον Ίκαρο Καλλιθέας για την επώδυνη ήττα στον πρώτο γύρο της Α1, νικώντας με 97-72 στο ΟΑΚΑ.

Επτά παίκτες της ομάδας του Πεδουλάκη τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων (Σχορτσανίτης, Μπράμος, Ματσιούλις, Λάσμε, Διαμαντίδης, Ξανθόπουλος και Σκορδίλης), ενώ για την ομάδα του Καλαφατάκη πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κυρίτσης (17 π.), Φαγιέ (18 π.) και Πάντιτς (14 π.).

Οι «πράσινοι» στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο ματς με την Ζαλγκίρις Κάουνας, το οποίο θα κρίνει πολλά για την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα.

Από πολύ νωρίς ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 8-2. Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα από το 8’ (20-10) και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 22-10 υπέρ των «πράσινων».

Ο Πεδουλάκης έκανε αλλαγές και ο Ίκαρος βρήκε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στους 10, 35-25. Το τάιμ-άουτ, όμως, που πήρε ο τεχνικός του Παναθηναίκού «ξύπνησε» τους παίκτες του και το ημίχρονο έληξε 46-28 υπέρ τους με σερί 13-3.

Η διαφορά παρέμεινε στο +20 (56-36) και έφτασε στο +29 (77-48) τρία λεπτά πριν το τέλος. Τελικά, η περίοδος ολοκληρώθηκε με το 80-54 υπέρ του τριφυλλιού, με το επιμέρους σκορ να είναι 34-26.

Με τρίποντο του Ξανθόπουλου στο 32′ η διαφορά έφτασε στην ύψιστη τιμής της, στο +31 (87-58) και παρά τις όποιες προσπάθειες των φιλοξενουμένων, ο Παναθηναϊκός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το 97-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 46-28, 80-54, 97-72

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 11, Μπράμος 11(3), Ματσιούλις 13 (2), Καπόνο 1, Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14 (4 τρ., 7 ασίστ), Γκιστ 8, Μπανκς 2, Ξανθόπουλος 10(2), Σκορδίλης 10

Ίκαρος Καλλιθέας (Γιώργος Καλαφατάκης): Στρναντ 3, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 17(1), Βρκιτς 10 (1), Φαγιέ 18 (2), Γκίμπσον 9, Γιαννακίδης, Αγαδάκος, Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος 1, Πάντιτς 14

ΑΕΚ- Λαμία 3-0: «Πικρή» νίκη για την Ένωση (vids)

H AEK αν και επικράτησε με 3-0 της Λαμίας δεν τα κατάφερε και έχασε τον τίτλο από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε από το «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-1.