Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ο Πανιώνιος ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη για την 6η σερί νίκη του

Εύκολες αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό την Κυριακή. Το Σάββατο, όμως, το πρόγραμμα άνοιξε στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο να φτάνει σε μία ακόμη (6η σερί) νίκη με 82-75 επί του Άρη που έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά οι «κυανέρυθροι» ήταν μονίνως μπροστά στο σκορ. Σε εξέλίξη βρίσκεται το παιχνίδι ανάμεσα στον Απόλλωνα Πάτρας και τον Κολοσσό Ρόδου.

Την 6η διαδοχική νίκη του και 15η στο σύνολο πανηγύρισε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης ο Πανιώνιος, ο οποίος παραμένει στη διεκδίκηση της 2ης θέσης. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 82-75 του Άρη, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών, και υποχρέωσε τους Θεσσαλονικείς στην 6η εκτός έδρας ήττα.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, ο άστοχος Πανιώνιος από τα 6.75 (0/4) κατάφερε να εξαργυρώσει την υπεροχή του στα ριμπάουντ και να κλείσει την περίοδο στο +3 (18-15). Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους «κυανέρυθρους», οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Κις (1) και Μίλμπουρν (2) «βομβάρδισαν» από τα 6.75 (3/3) και με επιμέρους σκορ 14-5 προηγήθηκαν στο 14′ με +12 πόντους (32-20). Η άμυνα ζώνης του Άρη κράτησε τον Πανιώνιο για περίπου 3 λεπτά χωρίς καλάθι, με τον Πάσαλιτς να μειώνει στο 17′ σε 32-27. Ωστόσο, τα «κυανέρυθρα» πικ εν ρολ λειτούργησαν και πάλι, με τον Παππά να συνεργάζεται άψογα με τον Μπόγρη και τον Πανιώνιο να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (44-32).

Στην τρίτη περίοδο, ο Πανιώνιος κατάφερε χάρη στην υπεροχή του στα ριμπάουντ (34-18) να μην απειληθεί από τον Άρη και με τους Μίλμπουρν, Παππά και Γιάνκοβιτς να σηκώνουν το βάρος της επίθεσης προηγήθηκε στο 27′ με +17 πόντους (60-43), για να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 62-51. Στον… επίλογο του αγώνα, ο Άρης κατάφερε με τον Βεργίνη να μαζέψει τη διαφορά στο 36′ (69-63), αλλά Μίλμπουρν και Παππάς απάντησαν με σερί 6-0 και ο Πανιώνιος οικοδόμησε και πάλι διαφορά ασφαλείας (75-63) για να φτάσει άνετα στο τελικό 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 44-32, 62-51, 82-75

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τανατζής-Παπαπέτρου-Μαγκλογιάννης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν, Αθηναίου 4, Κις 3 (1), Μίλμπουρν 21 (3), Αθανασούλας 4, Μπατής, Γιάνκοβιτς 14 (14ρ.), Καββαδάς 5, Παππάς 20, Μπούκερ 3.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 15 (3), Χαντ 9 (1), Πελεκάνος 7, Βεζένκοφ 4, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου, Χαρίσης 6, Μποχωρίδης 2, Σαρικόπουλος 2, Βεργίνης 20 (1).

ΑΕΚ- Λαμία 3-0: «Πικρή» νίκη για την Ένωση (vids)

H AEK αν και επικράτησε με 3-0 της Λαμίας δεν τα κατάφερε και έχασε τον τίτλο από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε από το «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-1.