Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ο Απόλλωνας νίκησε εύκολα τον Κολοσσό με 78-66

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος προστάτευσε την έδρα του και έφτασε τις εννέα νίκες στην Α1 Ανδρών. Οι Αχαιοί επικράτησαν 78-66 του Κολοσσού, σε αγώνα για την 18η ημέρα, και υποχρέωσαν τους Ροδίτες στην δωδέκατη ήττα τους και έβδομη εκτός έδρας. Κλάιμπερ, ΜακΚόλουμ και Κρόλο οδήγησαν την επίθεση των νικητών με 17, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Κολοσσό, Καλαμπόκης με 14 και Χάτεν με 12 ήταν απελπιστικά μόνοι για την ανατροπή.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος προστάτευσε την έδρα του και έφτασε τις εννέα νίκες στην Α1 Ανδρών. Οι Αχαιοί επικράτησαν 78-66 του Κολοσσού, σε αγώνα για την 18η ημέρα, και υποχρέωσαν τους Ροδίτες στην δωδέκατη ήττα τους και έβδομη εκτός έδρας.

Κλάιμπερ, ΜακΚόλουμ και Κρόλο οδήγησαν την επίθεση των νικητών με 17, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Κολοσσό, Καλαμπόκης με 14 και Χάτεν με 12 ήταν απελπιστικά μόνοι για την ανατροπή.

Ένα δεκάλεπτο «ασφυκτικής» άμυνας ήταν αρκετό για τον Απόλλωνα προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου, που έφτασε στην τρίτη περίοδο στα 13 (!) λάθη.

Οι Αχαιοί περιόρισαν τους Ροδίτες σε μόλις πέντε πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και με πρωταγωνιστές στην επίθεση του ΜακΚόλουμ, Κρόλο και Κλάιμπερ έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-5 ξέφυγαν στο 25′ με +14 πόντους (53-39).

Τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από προσωπικό σερί 4-0 του Πέτροβιτς (1 τρίποντο) η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (+16, 57-41) και οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για μία άνετη νίκη. Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους Αχαιούς να φτάνουν απρόσκοπτα στο τελικό … .

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδης-Ψαριανός-Τζαφλέρης

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-34, 58-45, 78-66

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): ΜακΚόλουμ 13 (1), Αργυρόπουλος 9 (1), Καπερώνης, Γκραντ 6, Λιανός 3 (1), Έρτσεγκ 2, Πέτροβιτς 8 (2), Κλάιμπερ 17 (3), Ζαφείρης 3 (1), Μολφέτας, Τέρνερ 5, Κρόλο 12.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς):
Γεωργαλής, Κουμπουρας 8 (1), Χάτεν 12, Καλαϊτζής 6 (2), Καλαμπόκης 14, Ντέντι 5 (1), Νάτζφεϊ 4, Ματσαμας, Λάνγκφορντ 9, Ντούμπε, Όσμπι 8.

ΑΕΚ- Λαμία 3-0: «Πικρή» νίκη για την Ένωση (vids)

H AEK αν και επικράτησε με 3-0 της Λαμίας δεν τα κατάφερε και έχασε τον τίτλο από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε από το «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-1.