Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ο αλάνθαστος Μαγκουνής χάρισε τη νίκη στον Πανελευσινιακό

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να παραμείνει στην Α1 ανδρών πέτυχε ο Πανελευσινιακός. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα επικράτησε 90-80 εντός έδρας του ΑΓΟ Ρεθύμνου για τη 18η αγωνιστική, με κορυφαίο τον Σπύρο Μαγκουνή που πραγματοποίησε... εξωπραγματική εμφάνιση με 21 πόντους (3/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα) και 14 ριμπάουντ.

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να παραμείνει στην Α1 ανδρών πέτυχε ο Πανελευσινιακός. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα επικράτησε 90-80 εντός έδρας του ΑΓΟ Ρεθύμνου για τη 18η αγωνιστική, με κορυφαίο τον Σπύρο Μαγκουνή που πραγματοποίησε… εξωπραγματική εμφάνιση με 21 πόντους (3/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα) και 14 ριμπάουντ.

Στο ξεκίνημα του ματς και με το σκορ στο 7-7 μετά από τρία λεπτά, υπήρχε η αίσθηση ότι θα ακολουθούσε ντέρμπι. Εκείνος, όμως, που ήθελε σήμερα να διαλύσει κάθε τέτοια υποψία, ήταν ο Κάρτερ! Ο άσος του ΑΓΟΡ ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε 21 πόντους με άριστα ποσοστά ευστοχίας.

Ο,τι κι αν… σκαρφίστηκε ο Γιώργος Σκαραφίγκας για να τον σταματήσει, έπεσε στο κενό, αφού ο Αμερικανός σκόραρε με κάθε δυνατό τρόπο. Ετσι, στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεφύγει με 28-17, ενώ στο δεύτερο άντεξαν την αντεπίθεση του Πανελευσινιακού (Μαγκουνής 10 πόντους με 4/4 σουτ!), αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά (54-42 στο ημίχρονο).

Τα πράγματα ήταν απλά για την ομάδα της Ελευσίνας. Αν κατάφερνε να κρατήσει τον γκαρντ του ΑΓΟΡ μακριά από το καλάθι, θα είχε ελπίδες. Πράγματι, με τον Κάρτερ να μην επιχειρεί ούτε σουτ στην τρίτη περίδο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά και με οκτώ διαδοχικούς πόντους του Μαγκουνή πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 65-63 στο 29΄ και έκλεισαν την περίοδο με 67-64.

Η ψυχολογία είχε αλλάξει… στρατόπεδο και με πρωταγωνιστή τον Λιακόπουλο που πήρε τη «σκυτάλη» από τον Μαγκουνή, ο Πανελευσινιακός πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 90-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 42-54, 67-64, 90-80

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχοινάς, Σώμος, Ανδρικόπουλος

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 1, Παπανικολόπουλος 10 (2), Παπανικολάου 4, Δημακός, Γκίμπσον 1, Μαγκουνής 21 (5), Λιακόπουλος 21 (1), Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 7, Αβραμίδης 6, Εζιούκβου 17.

ΑΓΟ Ρεθύμνου (Στέργιος Κουφός): Χορν 8, Τσόκλας 3, Ντούβνιακ 6 (1), Κόμματος 5 (1), Κάρτερ 26 (4), Λάτοβιτς 8 (2), Πέτγουεϊ 19 (1), Σιζόπουλος 5 (1).

Ο «Superman» Ποντένσε έκλεισε εισιτήριο για τις 25 Ιουλίου, ο Ολυμπιακός όμως θέλει Ευρώπη στις… 25 Σεπτέμβρη (vids)

Ο Ντανιέλ Ποντένσε ανάγκασε τη Λεωφόρο να υποκλιθεί στο ταλέντο του και έκανε ήδη μια… δουλειά για τον Ολυμπιακό. Αλλά…