Τετάρτη 08 Μαϊου 2024
Στο β' ημίχρονο φόρτσαρε ο Παναθηναϊκός, 87-70 τον ΚΑΟΔ

Στο β’ ημίχρονο φόρτσαρε ο Παναθηναϊκός, 87-70 τον ΚΑΟΔ

Χωρίς «συγκάτοικο», μετά την ήττα του Πανιωνίου από τον ΑΓΟΡ, συνεχίζει ο Παναθηναϊκός την «καταδίωξη» του πρωτοπόρου Ολυμπιακού. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 87-70 του ΚΑΟΔ στο ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 19ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Α1 Ανδρών για τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη (20π.).

Ο Αργύρης Πεδουλάκης στερήθηκε των υπηρεσιών των Μπανκς (θλάση στους προσαγωγούς), Ξανθόπουλου (θλάση στον αυχένα) και Καπόνο (έλυσε τη συνεργασία του).

Ο Παναθηναϊκός εστίασε μέσα στο αντίπαλο καλάθι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με τον Σχορτσανίτη να μην έχει αντίπαλο προηγήθηκε γρήγορα με 6-2. Ωστόσο, Νόουλς και Ρόου φρόντισαν να κάνουν δύσκολη τη ζωή των «πρασίνων» και ο ΚΑΟΔ μπόρεσε να είναι απειλητικός στο πρώτο δεκάλεπτο (23-18). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 13′, καθώς από εκείνο το σημείο και μετά ανέλαβαν δράση οι Διαμαντίδης από τα 6.75 και Σχορτσανίτης κοντά στο καλάθι για να ξεφύγουν οι «πράσινοι» στο 18′ με +10 (38-28) και να κλείσουν το ημίχρονο με το σκορ στο 45-36.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Νόουλς και Πάλμερ ο ΚΑΟΔ δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει απέναντι στον επιθετικό πλουραλισμό του Παναθηναϊκού, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν συνέχεια τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα στο 34′ η διαφορά έφτασε τους +18 (74-56), για εκτοξευθεί στους +21 με το τρίποντο του Ματσιούλις, ο οποίος διαμόρφωσε το 77-56, και να πάρει τη μέγιστη τιμή της στο 37′ (+25, 85-60).

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-36, 67-56, 87-70

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταβουλαρέας-Μαλανδρής-Παγώνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 20, Μπράμος 7 (1), Ματσιούλις 13 (3), Ούκιτς 6, Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 13 (3), Γκιστ 6, Γιαννόπουλος 7 (1), Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης.

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Νόουλς 13 (2), Καλαϊτζίδης 2, Μίτσελ 8, Μπάβτσιτς 4, Κακαρούδης 8, Ζάρας 3 (1), Ιωάννου 5, Πάλμερ 13, Ρόου 14 (2).

* Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή ως φόρος τιμής για τον Γιώργο Κολοκυθά. Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν με την τρίτη του εμφάνιση, η οποία είναι μαύρη, στη μνήμη του.

Διαβάστε τι έγινε στα ματς του Σαββάτου και της Κυριακής.