Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
«Κολοσσός» ήταν ο Ίκαρος Καλλιθέας στη Ρόδο

Νίκη οκτάδας και 10η στο σύνολο πέτυχε ο Ίκαρος Καλλιθέας, στη Ρόδο, επικρατώντας, 73-69, του Κολοσσού, για την 21η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 15η ήττα των νησιωτών που βρίσκονται πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Ίκαρος προηγήθηκε με 8-14, με σερί 8-0 χάρη σε τρίποντα από Κυρίτση και Βρκιτς. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν σερί 6-0, χάρη στο οποίο ισοφάρισε, 14-14, με Λάνγκφορντ, Χάτεν και Νάτζφεϊ. Με λύσεις από τον Καλαμπόκη, ο Κολοσσός προηγήθηκε με +1, 18-17 στο 10΄.

Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη επέβαλαν το ρυθμό τους και ξέφυγαν με +7, 20-27, μετά το επιμέρους σκορ 2-10. Μάλιστα από τους 10 αυτούς πόντους του Ικάρου τους 7 πέτυχε ο ΜακΝάιτ και τους 3 ο Γκίμπσον έξω από τα 6.75. Κι ενώ ο Ίκαρος ευστόχησε 6 φορές έξω από τη γραμμή του τριπόντου μέχρι το ημίχρονο, 34-30, οι Ροδίτες πήγαν στα αποδυτήρια με 0/6.

Στην 3η περίοδο, ήταν σειρά του Κολοσσού να οικοδομήσει μια μικρή υπέρ του διαφορά, 39-33 και 41-35 με λύσεις από Όσμπι, ενώ ο Κάπελαν βρήκε στόχο για τους γηπεδούχους σε τρίποντο, 44-37. Θα υπήρχαν κι άλλες ανατροπές όμως… όπως αποδεικνύει το 46-48 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ήταν ο ΜακΝάιτ που είχε δώσει το έναυσμα φτάνοντας τους 11 πόντους.

Νέο τρίποντο του Φαγιέ και βολές από τον Σίμτσακ είχαν επιτρέψει στον Ίκαρο ν’ ανακτήσει τα ηνία. Τελικά, η 4η περίοδος άρχισε με τον Ίκαρο στο +2, 48-50, μετά από 2/2 βολές του Κουμπούρα για τον Κολοσσό και τον Φαγιέ (13 πόντους στο 30΄) να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ίκαρος προσπέρασε 50-52 και δεν έχασε έκτοτε το προβάδισμα με τον Φαγιέ σταθερή αξία.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 34-30, 48-50, 69-73

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Γεωργαλής, Κουμπούρας 8, Χάτεν 3, Καλαϊτζής, Καλαμπόκης 13, Άουτερμπριτζ, Κουκουλάς, Νάτζφεϊ 9, Λάνγκφορντ 13 (2), Κάπελαν 16 (2), Όσμπι 7

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Στρναντ 5, ΜακΝάιτ 15 (1), Κυρίτσης 12 (2), Βρκιτς 8 (1), Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 19 (4), Γκίμπσον 3 (1), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 4, Σίμτσακ 7, Αλάμπι

Φοβερή ατάκα Παπανικολάου: «Ο Λάρι είναι μια κατηγορία μόνος του, έχει δώσει μπόλικο ψωμάκι» (vid)

Η καλύτερη, η χειρότερη και η πιο αστεία στιγμή τη φετινή σεζόν στην Euroleague… part 4