Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ξέφυγε από τον κίνδυνο ο ΚΑΟΔ, έμπλεξε ο Κολοσσός

Τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών έβαλε στη Δράμα ο ΚΑΟΔ, μετά τη νίκη του με 74-66 επί του Κολοσσού Ρόδου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών. Παράλληλα, η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού, εν αντιθέσει με τους Ροδίτες.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Δραμινούς, προκειμένου να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη. Ο ΚΑΟΔ με εξαιρετική άμυνα και οδηγό τον Πάλμερ (12π.-9ριμπ. μέχρι το ημίχρονο) κράτησε τους Ροδίτες στους 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ εκμεταλλευόμενος την αστοχία των φιλοξενούμενων (0/6 τρίποντα, 8/21 δίποντα) πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια έχοντας «εκτοξεύσει» τη διαφορά στους +15 πόντους (40-25).

Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να μην απειλούνται σε κανένα σημείο και να φτάνουν άνετα στο τελικό 74-66. Από τους φιλοξενούμενους, που είδαν την επιθετική τους γραμμή να μην ανταποκρίνεται, μόνο ο Καλαϊτζής κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (11).

Εντυπωσίασε για τους νικητές ο Πάλμερ, ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους με 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Μητσόπουλος, Διαμαντής

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-25, 56-44, 74-66

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 8 (1), Ακεψιμαϊδης 3 (1), Μπένας, Μίτσελ 7, Μπάβτσιτς 9 (1), Κακαρούδης 6 (1), Ζάρας, Ιωάννου 3 (1), Πάλμερ 25 (1), Ρόου 13 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Γεωργαλής 5 (1), Κουμπουρας 9, Χάτεν 9, Καλαϊτζής 11 (1), Άούτερμπριτζ, Κουκουλάς, Νάτζφεϊ 4, Λάνγκφορντ 7, Κάπελαν 7 (1), Όσμπι 9.

Ραζβάν Λουτσέσκου: Πήρε πολλά από όλους τους ποδοσφαιριστές

Οταν μια ομάδα έχει 20 (!) σκόρερ, σημαίνει πολλά για το πνεύμα και τη νοοτροπία της.