Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Φουλ για πλέι οφ ο Απόλλων και για... Α2 ο Πανελευσινιακός

Φουλ για πλέι οφ ο Απόλλων και για… Α2 ο Πανελευσινιακός

Σε τροχιά πλέι οφ παρέμεινε ο Απόλλων Πατρών. Οι Αχαιοί επικράτησαν 68-65 του Πανελευσινιακού στο κλειστό της Περιβόλας, σε αγώνα για την 22η ημέρα της Α1 Ανδρών, έδωσαν τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών τους και δεν επέτρεψαν στον ουραγό Πανελευσινιακό να πανηγυρίσει το πρώτο του και ίσως «σωτήριο» για την παραμονή του φετινό «διπλό».

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη μεγάλη νίκη επί του Πανιωνίου την προηγούμενη αγωνιστική ο Πανελευσινιακός δεν επέτρεψε στο πρώτο ημίχρονο στον Απόλλωνα να επιβάλει το ρυθμό του. Με πρωταγωνιστή τον Γκίμπσον (10π.-8ριμπ.) και αποδίδοντας μαεστρικά στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι κράτησαν στους 10 πόντους τους Αχαιούς στο δεύτερο δεκάλεπτο, που τα… είχαν με την αστοχία τους από τα 6.75 (3/16), και έχοντας την κυριαρχία στα ριμπάουντ (26-16) πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +5 (39-34).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και «εκγλώβισαν» στην άμυνα ζώνης τους τον Πανελευσιακό, που «κόλλησε» στους 9 πόντους σε αυτό το διάστημα και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -4 (52-48). Νίκος Αργυρόπουλος (16π) και Κίτον Γκράντ (13π) διακρίθηκαν στην ανατροπή. Μάχη σώμα με σώμα έγινε στον… επίλογο του αγώνα, με την αναμέτρηση να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Στα περίπου 20» πριν τη λήξη ο Παπανικολόπουλος μπορεί να μείωσε από τα 6.75 σε 65-63 για τους φιλονούμενους, αλλά οι παίκτες του Απόλλωνα δεν αστόχησαν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και πήραν τη νίκη με 68-65.

«Μοιραίος» για τον Πανελευσινιακό στην τελευταία επίθεση, μετά από ριμπάουντ του Μαγκουνή, ο Εζιόκου, ο οποίος υπέπεσε σε λάθος και οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία για πιθανή ισοφάριση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τανατζής, Παπαπέτρου, Μπίκας

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 52-48, 68-65

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Μακ Κόλουμ 15, Αργυρόπουλος 21(2), Γκραντ 16(2), Λιανός, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 8(2), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 5(1), Ζαφείρης, Τέρνερ 1, Κρόλο 2.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 6, Παπανικολόπουλος 8(2), Παπανικολάου, Δημάκος, Γκίμπσον 14, Μαγκουνής 6(1), Λιακόπουλος 4, Τσιάκος 5(1), Αβραμίδης 2, Εζιόυκου 20.

Ραζβάν Λουτσέσκου: Πήρε πολλά από όλους τους ποδοσφαιριστές

Οταν μια ομάδα έχει 20 (!) σκόρερ, σημαίνει πολλά για το πνεύμα και τη νοοτροπία της.