Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Το Περιστέρι πήρε τη νίκη στον αγώνα... ζωής και θανάτου

Το Περιστέρι πήρε τη νίκη στον αγώνα… ζωής και θανάτου

Μετά από συγκλονιστική εξέλιξη, το Περιστέρι επικράτησε, 81-72, της Καβάλας στο «Ανδρέας Παπανδρέου», στο ντέρμπι ουραγών της 22ης αγωνιστικής και πλέον με 28 βαθμούς έναντι 27 των φιλοξενούμενων έχει δικαίωμα να ελπίζει στο... όνειρο της παραμονής.

Μετά από συγκλονιστική εξέλιξη, το Περιστέρι επικράτησε, 81-72, της Καβάλας στο «Ανδρέας Παπανδρέου», στο ντέρμπι ουραγών της 22ης αγωνιστικής και πλέον με 28 βαθμούς έναντι 27 των φιλοξενούμενων έχει δικαίωμα να ελπίζει στο… όνειρο της παραμονής.

Το Περιστέρι κάλυψε και τη διαφορά των 5 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο στη Καβάλα και θα έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Αντώνης Μάντζαρης με 23 πόντους και ο Σμους Πάρκερ με 21 ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Τζίμη Κουστένη, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Τζο Μίτσελ. Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής δεν κατάφερε να συνδυάσει με νίκη το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Καβάλας παρά τους 16 πόντους του Γκρέγκορ Άρμπετ και τους 16 του Ουίλιαμ Κόουλμαν και τους 15 του Κιερόν Ατσάρα.

Αν και το Περιστέρι προηγήθηκε με 15-9 χάρη σε επιθετικές πρωτοβουλίες των Πάρκερ και Μίτσελ, η Καβάλα αντέδρασε μειώνοντας σε 22-19 με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι επιδόθηκαν σε επιμέρους σκορ 9-20, με τον Στεφανίδη να δίνει το έναυσμα και τους Ατσάρα, Κόουλμαν και Άρμπετ να είναι άξιοι συμπαραστάτες του σε άμυνα και επίθεση.

Η έναρξη της 3ης περιόδου, βρήκε την Καβάλα στο +8, 31-39 και αμέσως μετά στο +10, 31-41. Ήταν σειρά του Περιστερίου, όμως να αντεπιτεθεί και με επιμέρους σκορ 22-15, κυρίως χάρη στην άμυνα ζώνης που ζήτησε από τους παίκτες του ο Κουστένης, μείωσε στον πόντο, 53-54 στο 30΄. Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην 4η περίοδο, με την Καβάλα να προηγείται 70-71 με μία βολή του Κόουλμαν 1 λεπτό πριν τη λήξη. Ο Αλέκος Πέτρουλας, όμως πήρε το 5ο φάουλ του Κόουλμαν και ευστοχώντας στις δύο βολές, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, 72-71. Ο Μίτσελ με λέι απ «έγραψε» το 74-71, ενώ ο Αντώνης Μάντζαρης στα 45΄΄ με δύο βολές έδωσε αέρα 5 πόντων στο Περιστέρι, 76-71. Όταν μετά από μία βολή του Στεφανίδη (76-72), ο Σμους Πάρκερ ευστόχησε έξω από τα 6.75, 79-72, ο κόσμος σηκώθηκε όρθιος στις κερκίδες τους «Ανδρέας Παπανδρέου». Με δύο βολές, ο Μάντζαρης διαμόρφωσε το τελικό, 81-72

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 31-39, 53-54, 81-72

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σώμος, Γκούμας

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τζίμης Κουστένης): Παπαντωνίου 5, Κομποδιέτας 8 (1), Πάρκερ 21 (4), Κανονίδης, Μάντζαρης 23 (5), Μίτσελ 16 (1), Χάινς 2, Πέτρουλας 2, Γαλιώτος 4.

ΚΑΒΑΛΑ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Πάνος 2, Άρμπετ 18 (3), Καλαμπάκας, Στυλιανού, Σταφανίδης 12 (3), Δεμερτζής 1, Βελισσαρίου, Ταϊρού 6, Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 16, Ατσάρα 15 (2).

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.