Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Πανιώνιος για... Ευρωλίγκα «πάτησε» τον Παναθηναϊκό

Πανιώνιος για… Ευρωλίγκα «πάτησε» τον Παναθηναϊκό

Μετά τους Ολυμπιακό, Ίκαρο Καλλιθέας και ο Πανιώνιος υποχρέωσε σε ήττα τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας, 63-56, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, για την 22η αγωνιστική στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι «κυανέρυθροι» μείωσαν στον ένα βαθμό την απόσταση που τους χωρίζει από το δεύτερο Παναθηναϊκό που πλέον έχει 40 βαθμούς με 18 νίκες - 4 ήττες.

Μετά τους Ολυμπιακό, Ίκαρο Καλλιθέας και ο Πανιώνιος υποχρέωσε σε ήττα τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας, 63-56, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, για την 22η αγωνιστική στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι «κυανέρυθροι» μείωσαν στον ένα βαθμό την απόσταση που τους χωρίζει από το δεύτερο Παναθηναϊκό που πλέον έχει 40 βαθμούς με 18 νίκες – 4 ήττες.

Με τρίποντα από Γιάνκοβιτς και Αθηναίου στο τέλος, ο Πανιώνιος έριξε στο… καναβάτσο τους «πράσινους» που σήμερα δεν θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα που πριν δύο εβδομάδες είχε νικήσει τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 17 πόντους και ο Μπούκερ με 12 ήταν οι κορυφαίοι σε πόντους από τους νικητές, αλλά δεν ήταν οι μόνοι. Ο Μίλμπουρν… κατέβασε 8 ριμπάουντ και έκανε 4 κλεψίματα, ο Νίκος Παππάς μοίρασε 7 ασίστ εκτός από τους 8 πόντους που σημείωσε, ενώ ο Αθηναίου έκανε και ένα κρίσιμο κλέψιμο στο τέλος. Στον αντίποδα, ο Διαμαντίδης (4 μόνο πόντους) υπέπεσε σε 9 λάθη από τα 18 συνολικά των «πρασίνων» που είχαν μόλις 8/20 δίποντα έναντι 17/33 των γηπεδούχων. Έστω κι αν η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη εκτέλεσε 10 περισσότερες βολές και είχε 9 περισσότερα ριμπάουντ… δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Ματσιούλις (15π.), Λάσμε (13π.) και Μπράμος (12π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν, αλλά οι υπόλοιποι… κινήθηκαν σε… χαμηλές πτήσεις.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-17 στην πρώτη περίοδο, αφού ο Πανιώνιος έμεινε χωρίς καλάθι για 8 λεπτά (0-11) και το νωθρό ξεκίνημα συνεχίστηκε και στη 2η, όπως αποδεικνύεται από το σκορ ημιχρόνου… 19-28. Οι παίκτες του Γιάννης Σφαιρόπουλου συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα υποχρεώνοντας σε λάθη τον Παναθηναϊκό και σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά, 31-33. Ο Γιάνκοβιτς ισοφάρισε σε 33-33, ενώ λίγο αργότερα ο Μπούκερ διαμόρφωσε το 37-36, 2.40΄ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Όμως, ο Γιόνας Ματσιούλις διαμόρφωσε με τρίποντο το σκορ στο 30΄, 39-43. Τέσσερα λεπτά, μετά την έναρξη της 4ης περιόδου, ο Μάριος Μπατής επέτρεψε στην ομάδα του να ανακτήσει τα ηνία στο προβάδισμα ευστοχώντας έξω από τα 6.75, 49-48. Παππάς και Μίλμπουρν αύξησαν τους πόντους των γηπεδούχων, 52-48 για να μειώσει 52-50 ο Διαμαντίδης. Απέμεναν δύο λεπτά και κανείς θα έλεγε πως ήταν νωρίς για προβλέψεις… όμως πρώτα ο Γιάνκοβιτς και μετά ο Αθηναίου με διαδοχικά τρίποντα έδωσαν… αέρα 8 πόντων στον Πανιώνιο! Ο Μάικ Μπράμος απάντησε με τρίποντο σ’ αυτή την κρίσιμη καμπή του αγώνα, 58-53 και ύστερα από βολή του Γιάνκοβιτς, ο Ματσιούλις μείωσε στους 3, 59-56. Όταν ο Παππάς αστόχησε, ο Αθηναίου έκλεψε την μπάλα από τον Διαμαντίδη που είχε την κατοχή και όταν ο Γιάνκοβιτς έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας κέρδισε το 3ο φάουλ του Διαμαντίδη. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκε έντονα στις διαιτητές πως είχε προηγηθεί φάουλ του Αθηναίου πάνω του και όταν συνέχισε τις διαμαρτυρίες παρά τις νουθεσίες των διαιτητών να φύγει, τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή. Ο Γιάνκοβιτς στήθηκε στη γραμμή του φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 63-56.

Τα δεκάλεπτα: 7-17, 19-28, 39-43, 63-56

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Πουρσανίδης Γ., Ταρενίδης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 6 (2), Αθηναίου 3 (1), Κιζ 3 (1), Μίλμπουρν 7, Αθανασούλας, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 17 (2), Καββαδάς, Παππάς 8, Αγραβάνης, Μπούκερ 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης):
Σχορτσανίτης, Μπράμος 12 (3), Ματσιούλις 15 (4), Ούκιτς 5, Λάσμε 13, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 4, Γκιστ 2, Μπανκς, Ξανθόπουλος 3 (1).

Φοβερή ατάκα Παπανικολάου: «Ο Λάρι είναι μια κατηγορία μόνος του, έχει δώσει μπόλικο ψωμάκι» (vid)

Η καλύτερη, η χειρότερη και η πιο αστεία στιγμή τη φετινή σεζόν στην Euroleague… part 4