Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
Στο 35' «ξύπνησε» ο Ολυμπιακός, 88-73 τον ΑΓΟΡ

Στο 35′ «ξύπνησε» ο Ολυμπιακός, 88-73 τον ΑΓΟΡ

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός βάδισε για περίπου 35 λεπτά στα... χνάρια του Παναθηναϊκού, που την Κυριακή ηττήθηκε από τον Πανιώνιο, μετά όμως ξύπνησε και πήρε τελικά τη νίκη με 88-73 επί του Ρεθύμνου στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός βάδισε για περίπου 35 λεπτά στα… χνάρια του Παναθηναϊκού, που την Κυριακή ηττήθηκε από τον Πανιώνιο, μετά όμως ξύπνησε και πήρε τελικά τη νίκη με 88-73 επί του Ρεθύμνου στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ.

Πλέον η διαφορά που τον χωρίζει από τον «αιώνιο» αντίπαλό του αυξήθηκε στους 3 βαθμούς.

Κορυφαίος των πρωταθλητών Ελλάδας και Ευρώπης ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος σημείωσε τους 13 από τους 24 συνολικά πόντους στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Βασίλης Σπανούλης με 15 πόντους και 9 ασίστ, ο Κάιλ Χάινς με 14 και ο Γιώργος Πρίντεζης με 12 και 7 ριμπάουντ. Από τον ΑΓΟ Ρεθύμνου ξεχώρισε ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με 21 πόντους.

Με τις άμυνες να μην έχουν την τιμητική τους στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι από το εις βάρος του 7-2 που βρέθηκε να χάνει στο 2′ και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έκοψε πρώτος το νήμα της πρώτης περιόδου. Με τους Πρίντεζη, Παπανικολάου και Πάουελ να βρίσκουν λύσεις κοντά στο καλάθι και τους Σπανούλη, Λο από τα 6.75 οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +6 (31-25). Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Κρήτες εκμετελλεύτηκαν την ευστοχία τους από τα 6.75 (4 σε αυτό το διάστημα) και με τον Πέτγουεϊ να πρωτοστατεί στην επίθεση πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (42-43). Ο απογοητευτικός σε άμυνα και επίθεση Ολυμπιακός βρέθηκε στο 27′ ακόμη και στους -10 πόντους (51-61) και η ανατροπή φάνταζε γολγοθάς… Ωστόσο, από το εις βάρος του 59-68 βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και αποδίδοντας σεμιναριακά σε άμυνα και επίθεση έτρεξε το εντυπωσιακό σερί 14-0(!) και στο 36′ ανέκτησε το προβάδισμα με 73-68. Με την έξοδο του Πέτγουεϊ μάλιστα με 5 φάουλ η ζωή του έγινε ευκολότερη και με τον Παπανικολάου να σημειώνει τους 13 από τους 24 συνολικά πόντους του στο τελευταίο δίλεπτο έφτασε άνετα στο τελικό 88-73.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 42-43, 59-64, 88-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταβουλαρέας, Βαρδάλος, Αναστόπουλος Α.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Λο 6 (1), Σπανούλης 15 (1), Περπέρογλου 7 (1), Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Πάουελ 7, Πέρκινς 1, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 24 (2).

ΑΓΟΡ (Θανάσης Γιαπλές): Χορν 9 (1), Καλλινικίδης, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 8 (2), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 11 (2), Κόμματος 10 (2), Κάρτερ 7 (1), Λάτοβιτς 5 (1), Πέτγουεϊ 21 (3).

Χαμός για Μπαρτζώκα στο «Καραϊσκάκη»: Εμφανίστηκε με κασκόλ του Ολυμπιακού για δηλώσεις και αποθεώθηκε (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, βρίσκεται «Γ. Καραϊσκάκης», όπως και όλος ο μπασκετικός Ολυμπιακός, για την ιστορική ρεβάνς με την Άστον Βίλα, και γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους των ερυθρόλευκων