Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Πέτυχε τον στόχο του ο Αρης 85-73 τον μαχητικό ΚΑΟΔ

Ο Αρης επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε του ΚΑΟ Δράμας με 85-73, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 κατηγορίας ανδρών. Μετά την ήττα στην έδρα του Ικάρου η ομάδα της Θεσσαλονίκης εμφανίστηκε μεταμορφωμένη, πήρε τη νίκη κόντρα στην ομάδα της Δράμας και έβαλε πλώρη για τα πλέι οφ.

Με τη σημερινή νίκη ο Αρης βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στα πλέι-οφ της A1. Βέβαια η νίκη ήρθε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση του ΚΑΟΔ. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν και έκαναν σημαντικό βήμα για την κατάκτηση μιας θέσης που τους οδηγεί στα πλέι-οφ.

Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι. Ότι έφτιαξαν οι «κίτρινοι» στο πρώτο ημίχρονο, το γκρέμισαν με συνοπτικές διαδικασίες και ένα ματς που φερόταν ως παράσταση για έναν και μόνο πρωταγωνιστή τελικά φαινόταν πως θα καταλήξει σε θρίλερ.

Από εκεί και πέρα όμως, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και με ηγέτη τον Χαντ (15 πόντοι έφτασαν στη νίκη που τους δίνει σαφές προβάδισμα για την είσοδο τους στα πλέι-οφ.

Τα 10λεπτα: 25-16, 48-33, 65-60, 85-73.

Άρης (Αγγέλου): Χαντ 15, Βεζένκοφ 10, Τσιάρας 10, Ασημακόπουλος 11, Καραποστόλου 6, Λ. Μποχωρίδης 7, Σαρικόπουλος 9, Μούρτος 8, Βεργίνης 9.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Νόουλς 13, Μπένας 4, Μίσελ 13, Μπάβτσιτς 5, Κακαρούδης 9, Ιωάννου 11, Πάλμερ 6, Ρόου 10.

Ραζβάν Λουτσέσκου: Πήρε πολλά από όλους τους ποδοσφαιριστές

Οταν μια ομάδα έχει 20 (!) σκόρερ, σημαίνει πολλά για το πνεύμα και τη νοοτροπία της.