Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Με ένα «αφηνιασμένο» Παππά, ο Πανιώνιος προσπέρασε τον ΠΑΟΚ

Με καλάθι στην εκπνοή του Νίκου Παππά που σταμάτησε στους 33 πόντους, ο Πανιώνιος νίκησε 80-78 τον Απόλλωνα Πατρών στη Νεά Σμύρνη για την 23η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι «κυάνερυθροι» ξεπέρασαν τον ΠΑΟΚ και βρίσκονται πολύ κοντά στην κατάκτηση της τρίτης θέσης της κανονικής περιόδου.

Ο Νίκος Παππάς πέτυχε 14 συνεχόμενους πόντους στην τελευταία περίοδο και ήταν ο «ακρογωνιαίος λίθος» της μεγάλης νίκης των γηπεδούχων. Η τρίτη θέση θα παιχτεί, πλέον, στην Πυλαία την επόμενη αγωνιστική κόντρα στον ΠΑΟΚ, που έχει μία νίκη λιγότερη.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Οι Αχαιοί πήγαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν με σερί 11-0 μετέτρεψαν το εις βάρος τους 61-56 σε 67-61. Στο σημείο εκείνο κι ενώ έμεναν περίπου 4.5 λεπτά, οι Παππάς και Γιάνκοβιτς αφυπνίστηκαν και το ματς ήρθε στην «κόψη του ξυραφιού» (69-68). Με βολές του Αργυρόπουλου έγινε 75-73 για τον Απόλλωνα, ωστόσο, ο Παππάς συνέχισε το προσωπικό του ρεσιτάλ (14 σερί πόντοι) για το 76-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-32, 57-56, 80-78.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν, Αθηναίου 7 (2), Κις, Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας 5, Μπατής 3 (1), Γιάνκοβιτς 11 (2), Καββαδάς, Παππάς 33 (2), Αγραβάνης 1, Μπούκερ 11.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 22, Αργυρόπουλος 12, Καπερόνης, Γκραντ 12 (1), Θανόπουλος, Πέτροβιτς-Στεργίου 6 (1), Πελεκούδας, Λιμπέρης, Κλάιμπερ 17 (5), Ζαφείρης 4 (1), Τέρνερ 6, Κρόλο.