Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ελπίδα για πλέι οφ στον ΚΑΟΔ, οριστικά 5ος ο ΑΓΟΡ

«Ζωντανός» στη διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ έμεινε ο ΚΑΟ Δράμας. Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς νίκησε 84-80 τον ΑΓΟ Ρεθύμνου στο «Δημήτρης Κραχτίδης», στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών, με κορυφαίο τον Μπάβτσιτς, ο οποίος σημείωσε 33 πόντους. Μετά την ήττα της αυτή, η ομάδα της Κρήτης αποχαιρετά την τετράδα και καταλαμβάνει οριστικά την 5η θέση.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού υπήρχε ένας παίκτης, ο οποίος έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι! Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε πολύ μεγάλη μέρα τον Μπάβτσιτς, ο οποίος ξεκίνησε πετυχαίνοντας τους πρώτους 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του και στη συνέχεια έφτασε τους 22 μέσα σε 14 λεπτά, όταν το σκορ είχε φτάσει το 36-25. Κάπου εκεί ο Μάρκοβιτς τον «τράβηξε» στον πάγκο για να πάρει ανάσες, όμως ο ΚΑΟΔ κατάφερε να συντηρεί τη διαφορά. Ο Νόουλς «πυροβολούσε» απο το τρίποντο (3/3 στα πρώτα 20 λεπτά) κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-40, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Μπρεντ Πέτγουεϊ (13π., 4ρ.) για τους Ρεθυμνιώτες.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να κρατούν σχετικά εύκολα το προβάδισμα και αύξησαν τη διαφορά στους 11 (58-47) στο 24΄. Εκεί η «έκρηξη» του ΑΓΟΡ και οι δέκα πόντοι του Νέστορα Κόματου μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά δημιούργησαν ένα σερί 13-0 και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 60-58. Αποδείχθηκε, όμως, πρόσκαιρο. Η έλλειψη καθαρού μυαλού έφερε τους παίκτες του Γιαπλέ ξανά σε μειονεκτική θέση και ο ΚΑΟΔ με δικό του σερί 12-0 επανέκτησε το προβάδισμα, πέρασε μπροστά με 70-60 και έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω. Ο Κόματος είχε την ευκαιρία με τρίποντο στο 78-74 (2΄ πριν το τέλος) να βάλει «φωτιά» στο ματς, όμως αστόχησε και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με διαδοχικές εύστοχες βολές του Ζάρα και το τελικό 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 49-40, 68-60, 84-80.

Διαιτητές: Γκόντας, Μάνος, Πανταζής

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 15 (4), Ακεψιμαΐδης 2, Μπένας, Μίτσελ 4, Μπάβτσιτς 33 (2), Ζάρας 7, Ιωάννου 2, Πάλμερ 12 (1), Ρόου 9 (1), Ράντοβιτς.

ΑΓΟΡ (Θανάσης Γιαπλές): Χορν 8 (2), Καλλινικίδης, Προύιτ 5 (1), Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 6, Κόματος 17 (3), Κάρτερ 15 (1), Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 18 (2), Ζησόπουλος.

Ραζβάν Λουτσέσκου: Πήρε πολλά από όλους τους ποδοσφαιριστές

Οταν μια ομάδα έχει 20 (!) σκόρερ, σημαίνει πολλά για το πνεύμα και τη νοοτροπία της.