Βήμα οκτάδας ο Άρης που πέρασε επεισοδιακά από το Περιστέρι

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» επικρατώντας, 68-57, του Περιστερίου, για την 24η αγωνιστική στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ και με την 11η νίκη του έκανε βήμα οκτάδας και πλέι οφ. Ο αγώνας διεκόπη για 20 λεπτά, 19'' πριν τη λήξη όταν οπαδοί των γηπεδούχων εκσφενδόνισαν μπουκάλια και σπασμένα καθίσματα στον αγωνιστικό χώρο. Οι διαιτητές εκκένωσαν το γήπεδο και ο αγώνας ξεκίνησε εκ νέου, με το Περιστέρι πλέον να δίνει μάχη ζωής και θανάτου για την παραμονή, από την προτελευταία θέση.

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» επικρατώντας, 68-57, του Περιστερίου, για την 24η αγωνιστική στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ και με την 11η νίκη του έκανε βήμα οκτάδας και πλέι οφ.

Ο αγώνας διεκόπη για 20 λεπτά, 19» πριν τη λήξη όταν οπαδοί των γηπεδούχων εκσφενδόνισαν μπουκάλια και σπασμένα καθίσματα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι διαιτητές εκκένωσαν το γήπεδο και ο αγώνας ξεκίνησε εκ νέου, με το Περιστέρι πλέον να δίνει μάχη ζωής και θανάτου για την παραμονή, από την προτελευταία θέση.

Μπορεί ο έτερος διεκδικητής της 8ης θέσης, ΚΑΟ Δράμας, να νίκησε σήμερα, αλλά οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έκαναν αυτό που περνούσε από το δικό τους χέρι αναφορικά στην πρόκριση στα πλέι οφ.

Καθώς, ο Άρης έχει τη διαφορά πόντων στις μεταξύ τους αναμετρήσεις με τον ΚΑΟΔ στην κανονική περίοδο, εξασφάλισε με μαθηματική ακρίβεια σήμερα την παρουσία στην οκτάδα, αφού υπερτερεί σε ισοβαθμία με τους Δραμινούς.

Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-14 και παρά τις επιθετικές λύσεις από τον Σμους Πάρκερ (15 πόντους στο ημίχρονο) για το Περιστέρι, η ολοκλήρωση του α΄ μέρους βρήκε τον Άρη στο +3, 28-31.

Κλειστό παιχνίδι έγινε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Άρη να ξεφεύγει με +5, 40-45 στο 30΄ χάρη στην άμυνά του.

Όταν στο 4ο δεκάλεπτο, ο Άρης οικοδόμησα προβάδισμα με +9, 57-66, οπαδοί των γηπεδούχων αντέδρασαν απαράδεκτα μπροστά στην αγωνία για υποβιβασμό ρίχνοντας στο παρκέ ό,τι έβρισκαν με αποτέλεσμα να διακοπεί για περίπου 20 λεπτά η αναμέτρηση.

Όταν ξανάρχισε ο αγώνας, αφού πρώτα είχε αδειάσει το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», ο Καραποστόλου με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 57-68.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Σώμος, Μητσόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 28-31, 40-45, 57-68

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τζίμης Κουστένης): Παπαντωνίου 4, Κομποδιέτας 2, Πάρκερ 20 (3), Κανονίδης, Μάντζαρης 6, Μίτσελ 10, Χάινς 12, Πέτρουλας, Μελισσαράτος, Γαλιώτος 3, Λάκκας, Ζούμπος

ΆΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 6 (2), Χαντ 12 (3), Πελεκάνος 7, Βεζένκοφ 2, Τσιάρας, Ασημακόπουλος, Καραποστόλου 21 (5), Χαρίσης 4, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 9 (1), Δήμας 3 (1)

Αυτά μόνο ο Ολυμπιακός: Διεκδικεί 6 ευρωπαϊκά σε 4 αθλήματα!

Δεν υπάρχει αυτό που έχει καταφέρει ο Ολυμπιακός, καθώς βρισκόμαστε στο δεύτερο μισό του Απρίλη και διεκδικεί ακόμα 6 ευρωπαϊκά σε 4 διαφορετικά αθλήματα!