Δευτέρα 20 Μαϊου 2024

Από το «Παλατάκι» στην τρίτη θέση ο Πανιώνιος

Την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ των ανδρών εξασφάλισε ο Πανιώνιος, που επικράτησε του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας με 66-59, σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική. Οι Νεοσμυρνιώτες έχουν πλέον προβάδισμα δύο βαθμών έναντι του «Δικεφάλου του Βορρά», ο οποίος μετράει δύο ήττες από τους «κυανέρυθρους» στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε… φουριόζος το παιχνίδι και προηγήθηκε 9-0 στο 3΄, αλλά Μπούκερ και Μίλμπουρν έφεραν τον Πανιώνιο στο -4 (12-8) στο 6′, ενώ οι «κυανέρυθροι» πλησίασαν στον πόντο (16-15) στη λήξη της πρώτης περιόδου, χάρη σε τρίποντο του Κις. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 17-16 με κάρφωμα του Πέιν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ το υπέρ τους προβάδισμα στη διάρκεια του δεκαλέπτου έφτασε στο +4 (20-24 και 22-26), προτού ο Χαραλαμπίδης με 2/2 βολές διαμορφώσει το 24-26, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου να περάσουν μπροστά με 32-28, ωστόσο ο Πανιώνιος «απάντησε» με σερί 11-0, με το οποίο ξαναπήρε το προβάδισμα (32-39 στο 26′).

Στο 28′ ο Παππάς με τρίποντο έφερε τους φιλοξενούμενους στο +9 (38-47), ωστόσο ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 πλησίασε στον πόντο (46-47) με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 49-49 με τρίποντο του Χρυσικόπουλου, όμως ο Πανιώνιος δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, αλλά, αντίθετα, με 2/2 βολές του Μίλμπουρν απέκτησε διαφορά 6 πόντων (56-62). Οι γηπεδούχοι μείωσαν 59-62 με καλάθι του Παπαδόπουλου και 1/2 βολές του Χάτσερ, ωστόσο ο Γιάνκοβιτς με 2/2 βολές και κάρφωμα «σφράγισε» τη σπουδαία νίκη του Πανιωνίου, ο οποίος υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη εντός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 24-26, 46-47, 59-66.

Διαιτητές: Τανατζής, Αφεντουλίδης, Ταβουλαρέας

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χάτσερ 13 (1), Κασελάκης 9 (1), Χαραλαμπίδης 11 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 2, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Παπαδόπουλος 12, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος 6 (2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν 2, Αθηναίου 3 (1), Κις 7 (1), Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς, Παππάς 17 (3), Αγραβάνης, Μπούκερ 8.

Μεγάλη ανατροπή για τη Super League της νέας σεζόν – Ποιος είναι το φαβορί για τον τίτλο…

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να πήρε το φετινό πρωτάθλημα, αλλά δεν είναι το φαβορί για το επόμενο…