Έκτος ο Άρης μετά το 99-82 επί του Κολοσσού Ρόδου

Ο Άρης κατέλαβε την 6η θέση με 39 βαθμούς (13 νίκες - 13 ήττες) στην κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ, χάρη στη νίκη του 99-82 επί του Κολοσσού Ρόδου στο «Βενετόκλειο» και, παράλληλα, την ήττα του Ικάρου από τον Πανιώνιο.

Ο Άρης κατέλαβε την 6η θέση με 39 βαθμούς (13 νίκες – 13 ήττες) στην κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ, χάρη στη νίκη του 99-82 επί του Κολοσσού Ρόδου στο «Βενετόκλειο» και, παράλληλα, την ήττα του Ικάρου από τον Πανιώνιο.

Ο Άρης θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον – τρίτο της κανονικής περιόδου – Πανιώνιο στην α’ φάση των πλέι οφ. Ο Κολοσσός τερμάτισε στη 10η θέση με 34 βαθμούς (8-18).

Δίνοντας βάση στην επίθεση, οι δύο ομάδες κατάφεραν να πιάσουν υψηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (28-26). Οι Ροδίτες ακολούθησαν για ένα ακόμη δεκάλεπτο το γρήγορο ρυθμό του Άρη, μένοντας στο -5 στο ημίχρονο (44-50). Όμως, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αποφασισμένη να μην τερματίσει χαμηλότερα από την 6η θέση και με πίεση στην άμυνα επιβλήθηκε στα τελευταία δύο δεκάλεπτα, σε συνδυασμό με την πολυφωνία στην επίθεση, όπως φαίνεται και από τους 18 πόντους του Χαντ, τους 16 του Πελεκάνου, τους 15 του Χαρίση (και 11 ριμπάουντ) και τους 11 των Πάσαλιτς, Καραποστόλου. Για τον Κολοσσό, που έδωσε τον τελευταίο αγώνα του για φέτος και μάλιστα μπροστά στον κόσμο του, ο Όσμπι είχε 18 πόντους, 16 ο Κουκουλάς και 10 ο Καλαμπόκης.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 44-50, 59-74, 82-99.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Αφεντουλίδης, Σκούτας

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Γεωργαλής 3 (1), Κουμπούρας 4, Καλαϊτζής 2, Βουγιούκας 4, Αυγενικός, Καλαμπόκης 10, Κουκουλάς 16 (2), Ματσαμάς 4, Νάτζφεϊ 9 (1), Λάνγκφορντ 8, Καπελάν 4, Όσμπι 18

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 11 (3), Χαντ 18 (4), Πελεκάνος 16 (2), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 7, Καραποστόλου 11 (3), Χαρίσης 15, Μποχωρίδης 3 (1), Μούρτος 2, Βεργίνης 7 (1), Δήμας 6 (2), Τσακαλέρης

«Δεν περίμενα να ζήσω τέτοιο πάθος» – Τρελάθηκε ο Μεντιλίμπαρ με την υποδοχή στο «Βενιζέλος»

Ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού ζει ένα όνειρο στο μεγάλο λιμάνι και δεν κρύβει τον θαυμασμό του για τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων»