Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Τρίτος ο Πανιώνιος που νίκησε 86-62 τον Ίκαρο

Έχοντας εξασφαλίσει πριν το τζάμπολ την 3η θέση στην κανονική περίοδο, ο Πανιώνιος επικράτησε 86-62 του Ικάρου Καλλιθέας στο κλειστό του Εσπέρου, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην κατάληψη της 7ης θέσης.

Ο Πανιώνιος (46β., 20 νίκες – 6 ήττες) θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον 6ο Άρη στην α’ φάση των πλέι-οφ. Ο Ίκαρος Καλλιθέας (38 β., 12 νίκες – 14 ήττες) θα τεθεί αντιμέτωπος – με μειονέκτημα έδρας – του δεύτερου Παναθηναϊκού.

Ο Πανιώνιος θα μπορούσε, αν ήθελε, να… επιλέξει αντίπαλο, γνωρίζοντας την ήττα απόψε από τον Ίκαρο, αφού σε αυτή την περίπτωση, αντί για τον Άρη, θα έβρισκε την ομάδα της Καλλιθέας απέναντί του πάλι στην α΄ φάση των πλέι οφ. Όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου τα έδωσαν όλα στο παρκέ και ήδη στο ημίχρονο είχαν ξεφύγει με 18 πόντους (31-49). Μίλμπουρν και Γιάνκοβιτς ήταν πολύ καλοί, ο Σφαιρόπουλος έριξε στο παιχνίδι και τον νεαρό Αγραβάνη, που σημείωσε 9 πόντους, με τους γηπεδούχους να μην μπαίνουν ποτέ στο ρυθμό του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-49, 46-66, 62-86.

Διαιτητές: Μάνος, Μητσόπουλος, Διαμαντής

ΊΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Στρναντ 4, ΜακΝάιτ 4, Κυρίτσης 12, Βρκιτς 4, Φαγέ 10 (2), Γκίμπσον 4, Γιαννακίδης 3 (1), Αγαδάκος 10, Μήτσιαλος, Σίμτσακ 4, Αλάμπι 7, Καρακωνσταντάκης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 10, Πέιν 9 (1), Αθηναίου 7 (1), Κις, Μίλμπουρν 15 (1), Αθανασούλας 6 (2), Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 13 (1), Καββαδάς 5, Αγραβάνης 9 (2), Μπούκερ 2, Παππάς 8 (1)

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»