Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ο ΑΓΟΡ «σκούπισε» τον ΠΑΟΚ και πέρασε στα ημιτελικά...

Ο ΑΓΟΡ «σκούπισε» τον ΠΑΟΚ και πέρασε στα ημιτελικά…

Στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1 ανδρών προκρίθηκε ο ΑΓΟ Ρεθύμνου με «sweep» (2-0) επί του ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Κρήτης επικράτησε 88-65 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», στον δεύτερο προημιτελικό, και μετά το «break» στον πρώτο αγώνα στην Πυλαία, απέκλεισε την ομάδα της Θεσσαλονίκης από τη συνέχεια των πλέι οφ. Στα ημιτελικά, ο ΑΓΟΡ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Απόλλων Πατρών.

«Ο Δικέφαλος του Βορρά», αν και 4ος στην κανονική περίοδο, ολοκλήρωσε πρόωρα τις φετινές του υποχρεώσεις. Εκπληκτικός ο Μαρκ Κάρτερ του ΑΓΟΡ πέτυχε 25 πόντους με 6/8 τρίποντα και μάζεψε 7 ριμπάουντ ανάμεσα σε άλλα. Με 20 πόντους, ο Ουίλιαμ Χάτσερ ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ, την ώρα που ο Λάζαρος Παπαδόπουλος έμεινε στους 6 πόντους σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Με τρίποντο του Καλλινικίδη, το τρίτο εύστοχο για τον ΑΓΟ Ρεθύμνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-6, ενώ ήδη ο ΠΑΟΚ μετρούσε δύο εύστοχα τρίποντα από την πλευρά του. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προσπέρασε 12-11, με Τσαϊρέλη, Χάτσερ και Παπαδόπουλο. Οι δύο ομάδες πάλευαν για το ποια θα επιβάλλει το ρυθμό της, με τους Κάρτερ, Πέτγουεϊ να ξεχωρίζουν από τους γηπεδούχους, την ώρα που Χάτσερ και Παπαδόπουλος κρατούσαν τους φιλοξενούμενους.

Μέχρι την εκπνοή της πρώτης περιόδου, ο ΑΓΟΡ, με πολυφωνία στην επίθεση και επιμέρους σκορ 8-3 (ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χορν), κατάφερε να ξεφύγει με +6 (27-21). Επιθετική δυστοκία ακολούθησε στα επτά πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, όπως δείχνει και το επιμέρους σκορ 9-4, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 36-25 στο 17ο λεπτό.

Στα 3 λεπτά που απέμεναν μέχρι το ημίχρονο, οι παίκτες του Γιαπλέ… πήραν μπρος, σημείωσαν 14 ακόμη πόντους, ενώ στην άμυνα διατήρησαν εγκλωβισμένο τον αντίπαλο. Άποντος στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προύιτ πέτυχε 8 πόντους στη 2η περίοδο («αφυπνίστηκαν» και οι Κόμματος, Ντούβνιακ και Τσόχλας) για να υπερισχύσει σε ριμπάουντ και να φτάσει τα 9/19 τρίποντα ο ΑΓΟΡ. Τα 5 λάθη του ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 8 μόλις πόντοι έναντι των 23 των γηπεδούχων είχαν ως αποτέλεσμα το +21 για τους Κρήτες, 50-29 στο 20΄.

Ο Κάρτερ «άνοιξε» με τρίποντο το σκορ στο β΄ μέρος (53-29). Ο ΠΑΟΚ τα έδωσε όλα για αντεπίθεση απαντώντας με σερί 10-0, 53-39, και τον Κασελάκη να έχει πετύχει τους 8 πόντους εξ αυτών (με δύο τρίποντα). Ο Ντούβνιακ, όμως, «έκοψε» τη φόρα των παικτών του Μαρκόπουλου, ευστοχώντας έξω από τα 6.75, 56-39. Ο ΠΑΟΚ είχε περιορίσει τα λάθη (2 στην 3η περίοδο έναντι 4 του ΑΓΟΡ), έπαιζε πιο ομαδικά, αλλά στο 30΄ η τιμή της διαφοράς παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, 65-47.

Μείωσε ακόμη περισσότερο, 67-54, στις αρχές της 4ης περιόδου, με 5 πόντους του Χάτσερ και 2 του Μαργαρίτη, αλλά ο ΑΓΟΡ είχε πάντα τη σωστή λύση την κατάλληλη στιγμή, όπως φαίνεται από το σερί του 5-0 (από Χορν και Προύιτ), χάρη στο οποίο προηγήθηκε 72-54. Ο Σούλης Μαρκόπουλος πήρε τάιμ άουτ με το σκορ 75-58 και 5 λεπτά εναπομείναντα χρόνο. Τίποτα, όμως, δεν μπορούσε να αναχαιτίσει τον ξέφρενο ρυθμό του ΑΓΟΡ, 80-60 στο 38ο λεπτό και 88-65 με την ολοκλήρωση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 50-29, 65-47, 88-65.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Φούφης, Τζαφλέρης

ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Θανάσης Γιαπλές): Χορν 10 (2), Καλλινικίδης 7 (1), Προύιτ 13 (2), Αγγελόπουλος 3, Τσαρούχας, Τσόχλας 3 (1), Ντούβνιακ 6 (2), Κόμματος 8 (1), Κάρτερ 25 (6), Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 11, Σιζόπουλος.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χάτσερ 20 (2), Κασελάκης 11 (3), Χαραλαμπίδης 4, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 2, Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 6, Νικολόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος, Αμπάρας 5 (1).

Ραζβάν Λουτσέσκου: Πήρε πολλά από όλους τους ποδοσφαιριστές

Οταν μια ομάδα έχει 20 (!) σκόρερ, σημαίνει πολλά για το πνεύμα και τη νοοτροπία της.