Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Ο Άρης έστειλε την σειρά με τον Πανιώνιο στη Ν.Σμύρνη

Ο Άρης υπερασπίστηκε την έδρα του και ισοφάρισε τη σειρά της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών με τον Πανιώνιο σε 1-1. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 75-66 των «κυανέρυθρων», έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Βεργίνη και Πελεκάνο με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες θα λύσουν πλέον τις διαφορές τους σε τρίτο αγώνα το Σάββατο (25/5, 19:30), με τη σειρά να επιστρέφει στο κλειστό της Νέας Σμύρνης και το νικητή να προκρίνεται στα ημιτελικά.

Ο Άρης υπερασπίστηκε την έδρα του και ισοφάρισε τη σειρά της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών με τον Πανιώνιο σε 1-1.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 75-66 των «κυανέρυθρων», έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Βεργίνη και Πελεκάνο με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν πλέον τις διαφορές τους σε τρίτο αγώνα το Σάββατο (25/5, 19:30), με τη σειρά να επιστρέφει στο κλειστό της Νέας Σμύρνης και το νικητή να προκρίνεται στα ημιτελικά.

Ο Άρης, παρά την… εκνευριστική αστοχία του από τα 6.75 (2/11), κατάφερε με έλεγχο των ριμπάουντ και εξαιρετική άμυνα τόσο πάνω στον Παππά, όσο και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά να πάρει μία σπουδαία νίκη και να ισοφαρίσει τη σειρά.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 17-9 στο 7′, ενώ δια χειρός Βεργίνη έκλεισαν την περίοδο στο +11 (24-13). Στη συνέχεια, πάντως, οι «κυανέρυθροι» βρήκαν λύσεις από τον Μπατή από την περιφέρεια και τον Καββαδά κοντά στο καλάθι και με καλή κυκλοφορία της μπάλας έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-9 και μείωσαν με τη λήξη του ημιχρόνου σε 33-32.

Με τις άμυνες να έχουν την τιμητική τους στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Άρης κατάφερε με ένα ξέσπασμα του να ξεφύγει και πάλι με +7 (47-40), ενώ Καραποστόλου και Βεργίνης έβαλαν την ομάδα τους στην τελευταία περίοδο στο +9 (54-45).

Στον… επίλογο του αγώνα Πελεκάνος και Βεργίνης σήκωσαν την ομάδα στις πλάτες τους και ο Άρης μετά από σερί 6-0 προηγήθηκε με +9 (69-60) 45» πριν τη λήξη. Ο «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά με τον Γιάνκοβιτς, αλλά ο Άρης διατήρησε την ψυχραιμία του και από τη γραμμή των βολών έφτασε στη νίκη με 75-66.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου-Καρακατσούνης-Δεσλής

Τα δεκάλεπτα:
24-13, 33-32, 54-45, 75-66

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 10 (2), Χαντ 2, Πελεκάνος 13, Τσιάρας 10, Ασημακόπουλος 2, Καραποστόλου 4, Χαρίσης 11, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος 8, Βεργίνης 15, Δήμας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν 6, Αθηναίου 5, Κις 5 (1), Μίλμπουρν 3 (1), Αθανασούλς, Μπατής 14 (2), Γιάνκοβιτς 14 (2), Παππας 8, Αγραβάνης, Μπούκερ.

ΑΕΚ- Λαμία 3-0: «Πικρή» νίκη για την Ένωση (vids)

H AEK αν και επικράτησε με 3-0 της Λαμίας δεν τα κατάφερε και έχασε τον τίτλο από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε από το «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-1.