Δύσκολο το δεύτερο βήμα του Ολυμπιακού προς τους τελικούς

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να νικήσει στο ΣΕΦ τον ΑΓΟ Ρεθύμνου με 87-72, κάνοντας έτσι το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών, και θέλει άλλη μία νίκη για να προκριθεί στους τελικούς της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Δευτέρα (3/6, 16:30) στο Ρέθυμνο.

Ο ΑΓΟ Ρεθύμνου ήταν για άλλο ένα αγώνα ανταγωνιστικός και κατάφερε για 30 λεπτά να κοντράρει στα ίσια τον Ολυμπιακό, που είχε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι, παίζοντας δυνατή άμυνα, και με πλουραλισμό στην επίθεση έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 12 πόντους (24-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, το Ρέθυμνο ανέβασε την απόδοση του και με… μπροστάρη τον Κόμματο έκανε ένα σερί 10-0, μειώνοντας την διαφορά στον πόντο, για να πάει τελικά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ να είναι 40-36 υπέρ των Πειραιωτών.

Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε και η τρίτη περίοδος, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύουν αρκετά τους πρωταθλητές Ευρώπης, βασιζόμενοι στην πιεστική άμυνα τους και στα περιφερειακά σουτ του Ντούβνιακ, που πέτυχε 5 τρίποντα (σ.σ. ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και με τον Παπανικολάου, που αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 19 πόντους, να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους, ανέβασε την διαφορά στο +15, 6 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Οι Κρητικοί κατάφεραν να μειώσουν στους 10 πόντους στο 37΄, αλλά κάπου εκεί ξέμειναν από δυνάμεις και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με δύο τρίποντα του Αντιτς και ένα έμμεσο τρίποντο του Παπανικολάου πήρε το ροζ φύλλο με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 40-36, 60-53, 87-72.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Πουρσανίδης, Μητσόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Άντιτς 10 (2), Σπανούλης 11 (2), Σερμαντίνι, Σλούκας 5 (1), Πάουελ 5, Γκετσεβίτσιους 8 (2), Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 19 (1), Γεωργάκης, Κατσίβελης 6.

ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Θανάσης Γιαπλές): Χορν 13 (1), Καλλινικίδης, Προύιτ 3 (1), Αγγελόπουλος 6 (2), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 21 (5), Κόμματος 12, Κάρτερ 3, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 12.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.