Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στον Πανελευσινιακό

Μετά τις ήττες από τον Ολυμπιακό και την Λιέτουβος Ρίτας, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε πάνω στον Πανελευσινιακό, τον οποίο συνέτριψε με 74-35, σημειώνοντας την πρώτη νίκη του στην φετινή Α1, στο ματς που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής. Πρώτο... βιολί του Παναθηναϊκού ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με νταμπλ νταμπλ (12π., 11 ριμπ.) και εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, ενώ το πρώτο... κινεζικό καλάθι στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ είναι γεγονός...

Μετά τις ήττες από τον Ολυμπιακό και την Λιέτουβος Ρίτας, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε πάνω στον Πανελευσινιακό, τον οποίο συνέτριψε με 74-35, σημειώνοντας την πρώτη νίκη του στην φετινή Α1, στο ματς που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής.

Πρώτο… βιολί του Παναθηναϊκού ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με νταμπλ νταμπλ (12π., 11 ριμπ.) και εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ιστορικό ντεμπούτο του Πινγκ Σανγκ, ο οποίος έγινε ο πρώτος Κινέζος μπασκετμπολίστας που συμμετέχει στο ελληνικό πρωτάθλημα, σημειώνοντας μάλιστα και 4 πόντους

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να βάλει τις βάσεις για μία άνετη νίκη. Οι «πράσινοι» με σωστά αντανακλαστικά στην άμυνα, οδήγησαν τους φιλοξενούμενους σε 11 λάθη, ενώ τους περιόρισαν σε μόλις 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, η λήξη της οποίας βρήκε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στο +10 (18-8).

Με το… καλημέρα του δευτέρου δεκαλέπτου, μάλιστα, ο Ούκιτς εκτέλεσε από τα 6.75 (21-8), ο Λάσμε κυριάρχησε μέσα στις ρακέτες στη συγκομιδή των ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο 13′ στη μέγιστη τιμή της (+16, 26-10) μέχρι το ημίχρονο, που βρήκε τους «πράσινους» στο +11 (32-21).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου τα δύο τρίποντα του Διαμαντίδη έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στην επίθεση, η «πράσινη» άμυνα οργίασε και ο Παναθηναϊκός δε δυσκολεύτηκε με νέο ξέσπασμα του να μετατρέψει σε παράσταση για ένα ρόλο την αναμέτρηση και να «σφραγίσει» τη νίκη.

Με επιμέρους σκορ 25-8 οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +28 (57-29) και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταβουλαρέας, Μαγκλογιάννης, Παγώνης

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 32-21, 57-29, 74-35

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Κάρι 7 (1), Φώτσης, Λάσμε 5, Ούκιτς 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 11, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 4, Παππάς 6 (1), Γιάνκοβιτς 12 (1), Πινγκ 4, Ματσιούλις 5.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας):
Νίκου 2, Παπαμακάριος 7 (1), Ρος 4, Δημάκος, Τζόουνς 7 (1), Μαγκουνής 2, Φαγιέ 7 (1), Μελισσαράτος, Τέρνερ 4, Μάντζαρης 2, Αβραμίδης, Χουχουμης.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού στις εξέδρες, η στήριξη των αδερφών Αγγελόπουλων και ο… Μήτρου Λονγκ(vid)

Δείτε μέσα από την παρακάμερα της ΚΑΕ Ολυμπιακός όσα έγιναν εντός και εκτός παρκέ στον 2ο προημιτελικό με την Μπαρτσελόνα (77-69).