Κυριακή 19 Μαϊου 2024
«Στραβοπάτησε» ο Πανιώνιος στην Δράμα

Την δεύτερη φετινή του νίκη σημείωσε ο ΚΑΟΔ απέναντι στον Πανιώνιο, οι γηπεδούχοι με όπλο την καλή τους άμυνα αλλά και... την αστοχία των αντιπάλων του πήραν μια πολύ σημαντική νίκη. Οι νικητές είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Λάζεριστ και Νίκολα Μάρκοβιτς οι οποίοι πέτυχαν από 20 και 18 πόντους αντίστοιχα και οδήγησαν την ομάδα τους στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, ενώ από την ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεχώρισε ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 17 πόντους.

Την δεύτερη φετινή του νίκη σημείωσε ο ΚΑΟΔ απέναντι στον Πανιώνιο, οι γηπεδούχοι με όπλο την καλή τους άμυνα αλλά και… την αστοχία των αντιπάλων του πήραν μια πολύ σημαντική νίκη. Οι νικητές είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Λάζεριστ και Νίκολα Μάρκοβιτς οι οποίοι πέτυχαν από 20 και 18 πόντους αντίστοιχα και οδήγησαν την ομάδα τους στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, ενώ από την ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεχώρισε ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 17 πόντους.

Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε από το ξεκίνημα με 9-5, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα (9-11). Παρά το κακό τους ποσοστό έξω στα τρίποντα (2/8 τρίποντα), ο ΚΑΟΔ ξαναπήρε το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου (15-14).

Στην δεύτερη περίοδο η γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους 13-2, για να δώσουν προβάδισμα 11 πόντων στον ΚΑΟΔ. Ένα σερί 13-0, όμως, του ΜακΚόλουμ έκανε το σκορ του ημιχρόνου 30-35.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του παιχνιδιού, η ομάδα της Δράμας κατάφερε να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα απέναντι στον Πανιώνιο. Το επιμέρους 24-11 αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ με τους φιλοξενούμενους να μην βρίσκουν διαδρόμους στην επίθεση.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΚΑΟΔ να προηγείται με 54-46, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά ακόμα και στους 12 πόντους (60-48). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση με τον ΚΑΟΔ να παίρνει τη νίκη με 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-35, 54-46, 76-63

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Κόβιτς 11 (3), Λάζεριστ 20 (2), Πολκ 8, Βόγκαν, Μάρκοβιτς 18 (2), Σπυριδονίδης, Μπάβτσιτς 11, Ζάρας 3, Μπένας, Χρυσικόπουλος 5 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 17 (1), Ντούβνιακ 11 (3), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 14 (2), Αθανασούλας 2, Μπατής 6 (1), Λάνγκφορντ 5, Μισέλ, Σίμτσακ 6.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ντέρμπι «αιωνίων» με στόχο την Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός κοντράρονται στην τελευταία αγωνιστική των play off, με φόντο την τρίτη θέση και την έξοδο στην Ευρώπη, λίγες μέρες πριν τους δύο τελικούς που έχουν…